Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej w Katowicach otrzymali zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z nieodpowiednim przetrzymywaniem zwierząt, a także znęcaniem się nad nimi. Miało do tego dochodzić w jednym z cyrków, który właśnie zatrzymał się na terenie powiatu pszczyńskiego. Śledczy na miejscu, przy udziale specjalistów, wstępnie potwierdzili fakty zawarte w zgłoszeniu i odebrali zwierzęta właścicielom.
Zgłoszenie do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wysłała Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – VIVA! z Warszawy. Zgodnie z jego treścią, niedźwiedź, który występował w jednym z cyrków podróżujących po kraju był z jednej strony trzymany w warunkach zagrażających osobom postronnym, bez dostatecznego zabezpieczenia, z drugiej zaś zachodziło podejrzenie znęcania się nad tym zwierzęciem.

1-201951

Policjanci pojechali do Pawłowic, gdzie właśnie stacjonował cyrk, a do oceny informacji zawartych w zawiadomieniu wezwali specjalistów – zoologa, lekarzy weterynarii oraz przedstawicieli ogrodu zoologicznego w Poznaniu. Na miejscu obecni byli również Powiatowy Lekarz Weterynarii, przedstawiciele samorządu, oraz fundacji Viva!.
Eksperci orzekli, że dalsze pozostawanie zwierząt – niedźwiedzia brunatnego, trzech żółwi oraz kajmana krokodylowego – u obecnego właściciela może zagrażać zdrowiu i życiu tych okazów, w związku z czym podjęto decyzję o ich zabezpieczeniu. Zwierzęta zostały umieszczone w specjalnych pojazdach i przetransportowane do ogrodu zoologicznego w Poznaniu, któremu oddano je na przechowanie. Tam przejdą również specjalistyczne badania. Policjanci zabezpieczyli ponadto dokumentację dotyczącą odebranych zwierząt.

1-201952

W sprawie wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze, które nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu Zdroju. Śledczy w jego trakcie wyjaśnią, czy doszło do naruszenia przepisów ustawy o ochronie zwierząt, innych przepisów administracyjnych lub też Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem.
(KWP w Katowicach / ms)