W upalną sobotę, 2 lipca odbył się coroczny Rodzinny Rajd Rowerowy, organizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej. Tegoroczna, już jedenasta edycja rajdu przebiegała pod hasłem: „Łączy nas chrześcijańska tradycja” i była elementem projektu „1050 lat chrześcijaństwa i państwowości w Polsce” dofinansowanego przez Fundację Banku Zachodniego WBK S.A.
Jak co roku, uczestnicy Rajd Rowerowego wspólnie z motocyklistami „Świętojańskiego Rajdu Motocykli Zabytkowych im. gen. Franciszka Seweryna Włada Bzura 2016” spotkali się na terenie wokół kościoła parafialnego w Iłowie, gdzie nastąpiło błogosławieństwo i poświęcenie pojazdów, jak również złożenie kwiatów przy obelisku ku czci generała Włada.
Następnie z Placu Kasztanowego w Iłowie wyruszali rowerzyści kilkunastoosobowymi grupami na trasy rajdu, przygotowane przez organizatorów w dwóch wariantach: dla mniej zaawansowanych trasa liczyła 15 kilometrów, natomiast osoby doświadczone wybrały trasę ponad 40-kilometrową. Obydwie trasy wyznaczone były miejscami kultu religijnego oraz miejscami pamięci uczestników walk, czy też miejscami straceń. W sprawnym pokonaniu trasy rajdu pomogła mapa rajdów, szczegółowy opis miejsc, które znajdowały się na trasie rajdu. Specjalnie na tę okazję wydana została również broszura informacyjna, opisująca wspomniane wyżej obiekty. Pokonanie trasy rajdu, zwłaszcza tej dłuższej, było dla niektórych dużym wyzwaniem, przede wszystkim ze względu na upalną pogodę. Należy podkreślić, że wszyscy uczestnicy dotarli do mety.
W rajdzie uczestniczyli nie tylko mieszkańcy Iłowa i okolic. Byli również rowerzyści z Sochaczewa, Żyrardowa, Skierniewic, Mszczonowa. Wśród uczestników zanotowaliśmy również mieszkańców Gdańska, którzy gościnnie przebywali w okolicach Iłowa i zdecydowali się na pokonanie niełatwej trasy rajdu.
Rozwiązanie i podsumowanie rajdu nastąpiło na terenie parku wokół pałacu w Słubicach, gdzie zorganizowany był dla wszystkich piknik, połączony z rozdawaniem certyfikatów uczestnictwa, okolicznościowych koszulek i drobnych upominków. Właściciel pałacu w Słubicach – Sławomir Ambroziak zadbał o to, aby w serdecznej, rodzinnej atmosferze rowerzyści odpoczęli po trudach rowerowych zmagań. Jak co roku w sprawnym przebiegu rajdu pomaga sympatyk Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej – Jan Kowalski, który i tym razem nie zawiódł organizatorów i pełnił świetnie, ze specyficznym poczuciem humoru rolę konferansjera.
Specjalne wyróżnienie i nagrodę od organizatorów za wieloletnie uczestnictwo, zaangażowanie i zachęcanie do udziału w iłowskim rajdzie szerokiego grona rowerzystów z Sochaczewa i okolic, otrzymał Kazimierz Kwiatkowski z Sochaczewa, niestrudzony kolarz i dokumentalista Rodzinnych Rajdów Rowerowych organizowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej.
Już teraz zapraszamy na kolejną, już dwunastą edycję Rodzinnego Rajdu Rowerowego w roku przyszłym.
Wanda Dragan

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ