Podczas Wielkiego Pikniku Krwiodawstwa w Ożarowie Mazowieckim udało się pozyskać niemal 150 litrów krwi. Mimo wyjątkowo upalnej pogody sobotnia impreza zgromadziła blisko pół tysiąca krwiodawców z całej Polski.
W ostatnią sobotę, 25 czerwca br. odbył się Wielki Piknik Krwiodawstwa, zorganizowany przez Powiat Warszawski Zachodni i Klub HDK PCK „Strażak” w Błoniu. Wydarzenie miało służyć przede wszystkim popularyzacji honorowego krwiodawstwa jako przejawu dobrowolnej i bezinteresownej solidarności społecznej. Wybór terminu imprezy – pierwszego weekendu wakacji – nie był przypadkowy. Problem niedoboru krwi nasila się w Polsce szczególnie w miesiącach letnich. Dochodzi wówczas do największej liczby wypadków, co powoduje, że zapotrzebowanie na krew jest szczególnie wysokie.
Pomimo ponad 30-stopniowego upału na miejscu wydarzenia stawiło się aż 420 osób, gotowych podzielić się swoją krwią z potrzebującymi. Po wstępnych badaniach lekarskich do poboru zakwalifikowano 338 krwiodawców, którzy oddali łącznie blisko 149 litrów krwi. Do pobicia aktualnego rekordu Polski zabrakło jedynie 29 litrów.
– W imieniu organizatorów i swoim własnym chcę bardzo serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy mimo morderczych upałów zdecydowali się na udział w naszym pikniku i podzieli się „kropelką życia” – mówi Paweł Białecki, wicestarosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego, od lat honorowy krwiodawca. – Serdecznie dziękujemy także tym wszystkim, bez których ta impreza nie mogłaby się odbyć: partnerom, sponsorom, wolontariuszom, strażakom, policjantom oraz wszystkim, którzy byli z nami. Wydarzenie spotkało się z bardzo pozytywnym odzewem, dlatego z pewnością je powtórzymy – dodaje Białecki.
Sobotniemu wydarzeniu towarzyszyły liczne atrakcje, m.in. koncert muzyczny, loteria fantowa i pokazy kulinarne gwiazd programów MasterChef, Top Chef i Hell’s Kitchen.