PAMIĘTAJĄ O MARSZAŁKU

Mieszkańcy Milanówka mogą oglądać odrestaurowaną pokrywę sarkofagu marszałka Józefa Piłsudskiego. Grodziszczanie za to, mają do dyspozycji wystawę plenerową poświęconą również Piłsudskiemu zatytułowaną „Drogi do Niepodległej – Józef Piłsudski”.

26 czerwca w kaplicy kościoła Matki Bożej Bolesnej przy ul. Szkolnej w Milanówku udostępniono pokrywę sarkofagu marszałka Józefa Piłsudskiego. Można ją nadal oglądać w każdą niedzielę od godz. 12.30. W Grodzisku 25 czerwca na Placu Wolności, otwarto wystawę plenerową poświęconą Piłsudskiemu. Opowiada o przebytej drodze do odzyskania niepodległości i można ją zobaczyć do 27 lipca.

Odnowiony sarkofag

Z sarkofagiem Piłsudskiego wiąże się ciekawa historia. Były dwa projekty takiej pokrywy wykonane w latach 30. XX wieku przez milanowskiego rzeźbiarza Jana Szczepkowskiego i na podstawie modelu gipsowego miał powstać sarkofag z czerwonego granitu. Niestety wybuch wojny zniweczył te plany. Zaś Szczepkowski zmarł w 1964 roku. Przełom nastąpił w 70. latach, gdy lokatorzy willi Waleria, w której żył i tworzył artysta, odkryli sarkofag. Miasto Milanówek odkupiło od spadkobierców Walerię i pozostałe dzieła Szczepkowskiego w 2007 roku.

Osiem lat później prace artysty uległy renowacji dzięki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem prof. Janusza Smazy. Teraz mieszkańcy i inni zainteresowani mogą oglądać odnowione dzieło w kaplicy kościoła Matki Bożej Bolesnej przy ul. Szkolnej w każdą niedzielę po nabożeństwie o godz. 12.30.

Warto zobaczyć

Przez najbliższy miesiąc, do 27 lipca będzie można oglądać wyjątkową wystawę plenerową „Drogi do Niepodległej – Józef Piłsudski”. Zainaugurowana 25 czerwca na Placu Wolności ukazuje dzieje narodu polskiego związane z odzyskaniem niepodległości. Wszystko dzięki współpracy Willi Radogoszcz z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Ekspozycja przedstawia zdjęcia legionistów i ich wodza, które można zobaczyć w trójwymiarowym obrazie, filmy, dokumenty, a to wszystko poparte narracją.

Ta wystawa po raz pierwszy była prezentowana przed gmachem sejmu w 2015 roku w rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Później prezentowano ją w wielu miastach kraju, w końcu trafiła do Grodziska. Piłsudski był niewątpliwie wyjątkowym wodzem i każdy kto chce bliżej poznać losy jego wizji wolności Polski powinien zobaczyć tą wystawę.