GRODZISK MAZ. Sprawni niepełnosprawni

0

W sobotę, 18 czerwca 2016 roku już po raz 4. odbył się marsz pod hasłem „Różni a Równi”. Marsz jest wyrazem solidarności z osobami niepełnosprawnymi. Imprezie, która była organizowana przez Starostwo Powiatu Grodziskiego towarzyszyła wystawa prac uczestników konkursu plastycznego nawiązującego do idei marszu, kiermasz oraz punkty informacyjne instytucji, w których można było zasięgnąć opinii i uzyskać pomoc i wsparcie.

Marsz rozpoczął się punktualnie o godzinie 14.00. W imieniu Starostwa Powiatu Grodziskiego wszystkich zebranych powitała Lidia Abramczyk. Następnie głos zabrał dr Jonathan Brittman – Kierownik Psychiatrycznego Zespołu Leczenia Środowiskowego z Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. J. Mazurkiewicza w Pruszkowie oraz Starosta Grodziski – Marek Wieżbicki, który podziękował wszystkim za przybycie. Spod pomnika Józefa Chełmońskiego uczestnicy marszu przeszli deptakiem, ulicami: Zondka, Krupińskiego, Bartniaka i 3-go Maja do Parku Skarbków. W grodziskim parku odbywały się również „Dni Hobby” oraz „Targi Sztuki”.

Po przybyciu do Parku Skarbków wiązanki białych i zielonych balonów zostały przez uczestników wypuszczone do nieba. Rozległy się oklaski.

Tego dnia wręczono nagrody i wyróżnienia dla uczniów, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym. Jego celem było promowanie idei marszu, tolerancji dla osób z niepełnosprawnością. Jak podkreśliła Lidia Abramczyk, do konkursu wpłynęło 58 prac. Część z nich można było zobaczyć w Parku Skarbków. Upominki i gratulacje wręczyli: Marek Wieżbicki – Starosta Grodziski oraz Barbara Madzelan-Sadoś, Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu. Konkurs rozstrzygnięty został w trzech kategoriach: szkoły gimnazjalne, szkoły licealne i osoby niepełnosprawne. Nazwiska laureatów konkursu zostały udostępnione na stronie internetowej powiatu: www.powiat-grodziski.pl.

Korzystając z okazji Starosta podziękował lekarzom, specjalistom, którzy co roku włączają się w organizację Dni Bezpłatnych Porad w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Grodzisku Mazowieckim. Podziękowania otrzymali również kierownicy i dyrektorzy instytucji, jednostek powiatu, które nieprzerwanie działają na rzecz aktywizacji osób niepełnosprawnych.

W marszu uczestniczyli radni powiatu grodziskiego, kierownicy i dyrektorzy jednostek powiatowych oraz członkowie stowarzyszeń, którzy dbają na co dzień o potrzeby osób z niepełnosprawnością i ich rodzin.

Inicjatywy, takie jak sobotni marsz, mają na celu integrację z osobami niepełnosprawnymi, zmniejszenie różnic społecznych oraz udostępnienie informacji związanych z formami terapii i pomocy, jaką mogą uzyskać.

Można  śmiało stwierdzić, że organizowanie takich imprez zmienia sposób postrzegania osób niepełnosprawnych. Z roku na rok w marszu bierze udział coraz więcej osób.

Starostwo Powiatu Grodziskiego

 

 

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ