Agata Kornhauser-Duda uczestniczyła w zakończeniu roku szkolnego w Liceum Polonijnym Kolegium Św. Stanisława Kostki w Warszawie. Uczniom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce, wręczyła świadectwa szkolne z biało-czerwonym paskiem.

– Bardzo cieszę się, że mogę być dzisiaj z Wami podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego. Jako nauczyciel, który od wielu lat uczy w liceum języka niemieckiego, doskonale wiem, że to jest zawsze dzień szczególny. Z jednej strony wyczekany – bo nie ma przecież nikogo, kto nie lubiłby i nie tęsknił za wakacjami, a z drugiej strony – wzruszający, bo jest dniem pożegnań – powiedziała Pierwsza Dama.

Jak dodała: – Ponieważ przez ostatnie 10 miesięcy miałam wielką przyjemność pracować z Wami, uczyć tu, a także brać udział w ważnych wydarzeniach w życiu Waszej społeczności, jak mało kto zdaję sobie sprawę, że ciężko i solidnie wszyscy pracowaliście. Wiem, ile wysiłku i zaangażowania kosztował Was – Szanowni Nauczyciele i Droga Młodzieży, ten kończący się rok. Wiem, ile troski i pracy włożyli w swoją działalność Wychowawcy, którzy nie tylko uczyli swoich podopiecznych konkretnych przedmiotów, ale także, a może przede wszystkim, uczyli ich polskości: naszej tradycji, kultury i historii. Wiem też, ile trudu włożyliście Wy – Drodzy Młodzi, żeby nauczyć się niemal od podstaw polskiego języka – przyznała Agata Kornhauser-Duda.

2

Podkreśliła, że Kolegium Św. Stanisława Kostki jest „miejscem wyjątkowym, gdzie młodzież polskiego pochodzenia zza wschodniej granicy utrwala więzi łączące ją z Polską, naszym językiem i kulturą”.

– To Wy jesteście pomostem miedzy Wschodem a Zachodem, jest też przyszłością naszego kraju, jego wielkim potencjałem. Dlatego bardzo cenię sobie możliwość pracy tutaj. Pracy z Wami i dla Was.

Korzystając więc z okazji, chciałam Wam Wszystkim: Pani Dyrektor, Wszystkim Pracownikom a nade wszystko, uczniom Liceum Polonijnego podziękować za miniony rok. Za to, że dzięki Wam mogłam nadal pracować jako nauczyciel, za to, że dzięki Wam miałam stały kontakt z moimi Rodakami ze wschodu i wreszcie za to, że dzięki Wam przeżyłam tu wiele wzruszeń i doświadczyłam niezwykłej życzliwości i serdeczności – powiedziała Pierwsza Dama. Na nadchodzące wakacje życzyła uczniom i nauczycielom relaksu oraz udanego i bezpiecznego wypoczynku.

– Abyście przez te dwa miesiące zdążyli za sobą na nowo zatęsknić i chcieli wracać tu ponownie, z entuzjazmem. Do młodzieży kieruję też prośbę szczególną – pozdrówcie ode mnie swoje Rodziny, przekażcie – proszę – moje pozdrowienia i ukłony swoim Rodzicom i Dziadkom.

źródło: Kancelaria Prezydenta RP