Była prokurator zatrzymana przez CBA

Anna H., była szefowa Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie , została zatrzymana przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jest podejrzana o przekroczenie uprawnień i branie łapówek.
Anna H. To jedna z kluczowych osób zamieszanych w tzw. aferę podkarpacką- obok Jana Burego – byłego posła PSL oraz Zbigniewa N. – prokuratora w stanie spoczynku, Miała być korumpowana przez Mariana D., właściciela spółki Maante z Leżajska. Ponoć otrzymała od niego łapówki w łącznej wysokości około 300 tys. zł. Na tę kwotę miało się składać ponad 150 tys. bezzwrotnej pożyczki oraz sfinansowanie samochodu za 100 tys. zł.

Kolejny zarzut, który może usłyszeć Anna H., jest związany bezpośrednio z jej pracą jako szefowej prokuratury. Chodziło o załatwianie pracy na stanowiskach urzędniczych w prokuraturze.

Anna H. została szefową prokuratury apelacyjnej w 2007 roku. Nominował ją ówczesny minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ćwiąkalski.

W minionym tygodniu prokuratorski sąd dyscyplinarny prawomocnie zdecydował natomiast o wydaleniu prokurator H. z zawodu. Jest to najwyższy wymiar kary dyscyplinarnej.

Przed ponad rokiem ówczesny prokurator generalny Andrzej Seremet odwołał H. ze stanowiska szefowej Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie. Wcześniej zgodę na jej odwołanie wydała Krajowa Rada Prokuratury. Był to pierwszy przypadek skrócenia kadencji prokuratora tak wysokiego szczebla.

es