Lato w Koperniku pomoże nam się przekonać, jak bardzo związani jesteśmy ze współczesną cywilizacją a także zdobyć umiejętności radzenia sobie bez pomocy techniki. Wakacyjne propozycje Centrum skierowane są zarówno do dorosłych, jak i całych rodzin.

Rodzinne weekendy w parku
Zielony teren wokół Centrum Nauki Kopernik zmieni się latem w przestrzeń twórczego działania. Całe rodziny mogą tu przeżyć robinsonową przygodę, gromadząc sprawności potrzebne do przetrwania poza strefą miejskiego komfortu.
Każdy weekend to nowe wyzwania i umiejętności. Nauczcie się krzesać ogień, szyć buty, przewidywać pogodę. Poznajcie jadalne rośliny i owady. Wygląda na kurs survivalu? Tylko pozornie. Nastawmy się raczej na majsterkowanie i eksperymenty związane z sztuką przetrwania, ale potraktowane z przymrużeniem oka. Można tu także skorzystać z wypożyczalni gier plenerowych, pograć w piłkę, boule czy badmintona, a także przejść się po dachu Kopernika z botanikiem i poznać rośliny, które potrafią egzystować w spartańskich warunkach.
Program: www.lato.kopernik.org.pl<http://www.lato.kopernik.org.pl/>
2 lipca – 28 sierpnia
soboty: 12.00 – 19.00, niedziele: 12.00 – 18.00
Park przy Centrum Nauki Kopernik. Wstęp wolny.

Plenerowe kino
Jak współczesny człowiek radzi sobie z przeciwnościami? Czy nadąża z adaptacją? Jakie przyjmuje strategie przetrwania? W tym roku zapraszamy filmy, związane ze sztuką przetrwania. Prześledzimy zmagania gatunku homo sapiens z problemami, których pokonywanie jest istotnym elementem przeżycia i ewolucyjnego rozwoju gatunku. Przyjrzymy się wybranym problemom współczesności – funkcjonowaniu jednostki w społeczeństwie, życiu w dużym mieście, zachowaniu jednostek i społeczności w obliczu kataklizmów, a także kulturowej i biologicznej różnorodności jako warunkowi przetrwania cywilizacji.

2
Kino letnie Kopernika to piątkowe spotkania filmowe, poświęcone tematom bliskim każdemu z nas. Projekcje filmowe rozpoczynają się od krótkich rozmów z ekspertami, którzy opowiadają o swoich pasjach i dzielą się wiedzą. Prezentowane filmy to ambitne, autorskie kino zadające pytania, wobec których nie można być obojętnym.
Program: www.lato.kopernik.org.pl<http://www.lato.kopernik.org.pl/>
Piątki, 1 lipca – 26 sierpnia, godz. 21.00.
Scena letnia CNK, na tyłach centrum. W przypadku złej pogody impreza przenoszona jest do budynku. Wstęp wolny.

Generator Van de Graffa – pokaz naukowy
Kto się boi burzy? W dzieciństwie – prawie każdy. Generator Van de Graffa wytwarza napięcie rzędu 20 000 Voltów i pozwala z bliska zobaczyć pioruny.
Weźcie udział w pokazie Teatru Wysokich Napięć i okiełznajcie lęk przed wyładowaniami atmosferycznymi. W tym teatrze można zaprzyjaźnić się z prądem i zobaczyć wiele ciekawych doświadczeń z nim związanych. Kładąc dłoń na kuli plazmowej mamy wrażenie, że dotykamy pioruna. Łapiąc w ręce długą świetlówkę, możemy wymachiwać mieczem świetlnym bez żadnego zasilania. Przesuwanie metalowych przedmiotów bez ich dotykania? To także możliwe dzięki wiatrowi jonowemu.
Teatr Wysokich Napięć jest dostępny w ramach biletu do Kopernika.

Bliżej natury – miniwarsztaty
Spróbujcie skrzesać ogień, podążajcie śladami zwierząt i policzcie, ile nóg mają stawonogi. Takie umiejętności bardzo przydają się poza cywilizacją. Warto umieć rozpalić ognisko i wiedzieć, czy w okolicy żyją zające, czy niedźwiedzie. Wybierzcie się razem na miniwarsztaty w przestrzeni wystaw Kopernika.
Zajęcia dostępne są w ramach biletu do Kopernika. Ich rozkład: http://www.kopernik.org.pl/wystawy/miniwarsztaty/
1
Coś z niczego – warsztaty familijne
Czy śmieci i nieorganiczne odpadki można jakoś wykorzystać? Wystarczy odrobina kreatywności. W plastikowe butelki, słomki czy gumki recepturki można tchnąć nowe życie. Kilka sposobów na ich wykorzystanie prezentujemy na warsztatach. Na wiele innych pomysłów wpadniecie sami.
Warsztaty familijne odbywają się w soboty i niedziele. Bilety: www.kopernik.org.pl<http://www.kopernik.org.pl>

Dzień Tesli
Uczcijcie z nami urodziny Nikoli Tesli – genialnego naukowca, który sprawił, że nasze codzienne życie jest wygodne i o wiele przyjemniejsze niż kiedyś. To on odkrył radio, dynamo rowerowe, stworzył pierwsze roboty. Zarezerwujcie czas 9 lipca – w Koperniku będzie wtedy czekać wiele dodatkowych atrakcji. Zobaczcie pokaz łapania piorunów, włóżcie prądowąsy i rozdawajcie elektryczne autografy. Weźcie udział w konkursach i złóżcie figurkę gołębia – ulubionego ptaka Tesli.
Dzień Tesli to dodatkowe atrakcje w ramach biletu do Kopernika.

Obywatele w medycynie – wystawa
Biohakerzy szukają nowych antybiotyków, pacjenci patentują plecak z kroplówką, powstaje namierzacz moskitów. Wynalazki związane ze zdrowiem poprawiają jakość życia naszego gatunku. Obejrzyjcie wystawę, związaną z takimi projektami.
Ekspozycja dostępna od 15 lipca, w ramach biletu do Kopernika.

Rozświetlmy mrok – weekendowe Minilaby
Zapraszamy na weekendowe zajęcia w laboratoriach Kopernika. Samodzielnie skonstruujcie żarówkę i zobaczcie, jak niektóre żywe organizmy świecą w ciemności. Dzięki białku GFP, pewną meduzą można posłużyć się jak latarką. Szkoda, że jej blask widać tylko w ultrafiolecie. Dla wielbicieli pływania mamy w zanadrzu odkrywanie tajemnic cząsteczki wody i tropienie pirackiego skarbu.
Bilety: www.kopernik.org.pl<http://www.kopernik.org.pl>

Płyń lub giń – nowa wystawa czasowa
Czy statki znikają w Trójkącie Bermudzkim? Jak powstaje wir? Już 18 sierpnia Płyń lub giń – nowa wystawa czasowa Kopernika zabierze nas na szerokie wody i pokaże, że dzięki nauce potrafimy je okiełznać. Zajrzymy pod kadłub statku, załadujemy transportowiec, uciekniemy z tonącego okrętu. Gwarantujemy doskonałą zabawę dla całych rodzin.