Bieganie to sport, którego sednem jest współzawodnictwo. Rywalizujemy z innymi – to oczywiste, ale również z czasem, ostatecznie walczymy z samym sobą, w celu przełamania własnych słabości. Jest jednak pewien rodzaj biegów, w którym konkurowanie przybiera nieco inne oblicze. Sztafeta – tu oprócz współzawodnictwa ważna jest również kooperacja, wynik nie zależy tylko od indywidualnych starań, ale wysiłku całej grupy. 27 sierpnia 2016 odbędzie się najdłuższy w Polsce charytatywny bieg sztafetowy.

Podczas TEAM RACE Sztafeta Południe zawodnicy pokonają malowniczą trasę z Wałbrzycha do Ustronia. Wyścig będzie miał 350 km, podzielonych na 36 odcinków różnej długości. Przeważają takie, w których zawodnicy przebiegną 10-11 km. Biegacze wystartują w jednej z trzech grup: sześcioosobowych, dziewięcioosobowych oraz dwunastoosobowych. W pierwszym przypadku każdy z członków zespołu będzie musiał pokonać sześć odcinków, w drugim cztery, a w ostatnim trzy. Organizator przewiduje, że bieg nie potrwa dłużej niż 36 godzin.

Korzyści z zespołowego a nie indywidualnego biegania może być mnóstwo. Wspólny cel integruje, uczy wykorzystywania zasobów jakimi dysponujemy. Bieg bowiem nie będzie w żaden sposób przerywany. Zawodnicy pokonują wymierzone odcinki także w nocy. Gdy jedna osoba zmaga się ze swoim fragmentem drogi, pozostali zbierają siły na rozpoczęcie lub kontynuowanie wyzwania. Brzmi to interesująco, ale pojawia się pytanie co z chętnymi, którym jednak nie uda się zorganizować całego zespołu? Organizatorzy zapewniają, że i tacy biegacze będą mogli się zapisać i zostaną przydzieleni do odpowiedniej drużyny.

Sztafeta wystartuje u podnóży Zamku Książ w Wałbrzychu. Następnie uczestnicy zmierzą się z trasą biegnącą przez Góry Sowie i Srebrną Górę. Kolejnymi punktami na szlaku są Walim i Podgórze Sudeckie (w okolicach Nysy). Dalej pozostaje już tylko Płaskowyż Głubczycki i upragniona przez wszystkich meta w Ustroniu. Przeważająca część biegowego szlaku została poprowadzona drogami asfaltowymi, choć nie zabraknie odcinków wśród malowniczych pól. Jak zapewniają organizatorzy, trasa została przygotowana profesjonalnie, a nad bezpieczeństwem uczestników będą czuwały służby porządkowe i medyczne.

Bieg jest nie tylko interesujący sportowo. Ma też szczytny cel. Udział w imprezie jest płatny (w zależności od czasu rejestracji i wielkości zespołu 170-190 zł/ os.), a cały dochód zostanie przeznaczony na budowę pierwszego w Polsce ośrodka szkoleniowego dla psów pracujących – czyli psów na służbie policyjnej, ratowniczych, przewodników oraz terapeutycznych. Warto dodać, że w polskiej policji pełni służbę 1226* psów, podczas gdy w Wielkiej Brytanii ponad 2500.

Sztafeta to doskonała biegowa przygoda dla wszystkich jej uczestników i ciekawa odmiana od zazwyczaj indywidualnych zmagań. Zawsze warto spróbować czegoś nowego!

*Dane z 2010 roku

Zobacz również: