Tegoroczne 37. Dni Wisły odbędą się w najbliższą niedzielę, 19 czerwca.  Atrakcji, jak zwykle, nie zabraknie. Będzie muzyka, taniec, śpiew, stoiska handlowe oraz wianki na Wiśle.

Tradycyjnie, jak co roku Dni Wisły wystartują o godzinie 6.00. Pierwszą imprezą będą zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza Gminy i Miasta Wyszogród. Wędkarze spotkają się w Chmielewie. Rywalizacja co roku jest bardzo duża. Zapewne i w tym roku nie zabraknie amatorów walki o puchar.

Najmłodsi i najstarsi

 Oficjalnego otwarcia imprezy dokona o godzinie 15.00 burmistrz Jan Boszko. Na estradzie przed Centrum Wisły pojawią się zaproszeni wykonawcy. Najpierw najmłodsi i seniorzy, a na końcu gwiazdy. Jako pierwsi pokażą, jak śpiewają, dzieci z Przedszkola Samorządowego w Wyszogrodzie. Zawsze są entuzjastycznie witane nie tylko przez swych najbliższych, ale też przez publiczność. Po nich wystąpi Zespół Dziecięcy „Vistulki”. Między najmłodszymi a uczniami miejskich i gminnych szkół, zaprezentuje się Chór Seniora „Promyk”. W repertuarze ma znane i popularne szlagiery przedwojenne i powojenne, jak choćby „Chryzantemy złociste”, czy „Ostatnia niedziela”.

W bloku występów szkolnych pojawią się uczniowie ze szkół podstawowych z Wyszogrodu, Kobylnik i Rębowa. Nie da się ukryć, że niektórzy wykonawcy startują od przedszkola, czy szkoły, zaliczając co roku kolejne etapy prezentacji. Tak jest w przypadku uczniów z Gimnazjum im. Bohaterów Bitwy nad Bzurą i Zespołu Szkół im. Jana Śniadeckiego, którzy swoje pierwsze artystyczne kroki stawiali właśnie na Dniach Wisły. Również i w tym roku obie szkoły zamkną blok szkolnych prezentacji.

Na krótko pojawi się grupa taneczna Centrum Kultury Wisła ze swym najnowszym układem przygotowanym specjalnie na tę imprezę.

Parada gwiazd

 Po godzinie 17.00 na estradę wejdą zespoły muzyczne. Jako pierwszy wystąpi studencki zespół Skafander z Płocka, grający punk rocka z elementami reggae. Zespół ten gra w składzie Piotr „Owen” Włodarski (wokal/gitara rytmiczna), Łukasz „Sotchef” Sikora (gitara basowa), Piotr „Skoczek” Terebiński (perkusja), Dawid Chamski (instrumenty klawiszowe/wokal wspierający) i Mateusz Młodziejewski (gitara prowadząca).

Kolejny zespół na estradzie, to znane wszystkim Żuki z Bydgoszczy, grające największe przeboje rocka lat 60. i 70., w tym głównie utwory The Beatles, od którego nazwę – w wersji polskiej przejęli. Zespół ma także w repertuarze utwory Led Zeppelin, Free i Krzysztofa Klenczona. Na scenie zespół występuje w niezmienionym składzie od początku lat 80. – Piotr Andrzejewski (gitara, wokal), Adam Staniszewski (gitara, wokal), Marek Posieczek (gitara basowa, wokal) i Jerzy Bołka (perkusja). Ostatnią propozycją zespołu są prezentacje utworów w wersjach symfonicznych u boku dyrygentów Jana Walczyńskiego, Marka Czekały i Andrzeja Marko. Być może pojawią się interpretacje utworów Kashmir, The Rain Song (Led Zeppelin), Golden Slumbers, All You Need Is Love (The Beatles) lub Jesień idzie przez park (Czerwone Gitary).

Z kolei zespół Szafa Gra z Warszawy – skupiający wykonawców z Teatru Buffo i Roma – zaprezentuje swoje pomysły wokalno-muzyczne. Członkowie zespołu to Barbara Melzer, Beata Wyrąbkiewicz, Wojciech Dmochowski i Rafał Drozd.
Koncert na Rynku zakończy zespół Elixir z Częstochowy w repertuarze disco-polo. Na scenie zobaczymy Halinę (wokal, chórki), Piotra (wokal, gitara, prowadzenie), Krzysztofa (wokal, instrumenty klawiszowe) i Patryka (wokal, gitara, harmonijka ustna).
Wielki finał, czyli puszczanie wianków na Wiśle – po godzinie 22.00. Przez cały czas niedzielnej imprezy czynne będą stoiska ze słodyczami, lodami oraz odbędzie się kiermasz rękodzieła. Dla najmłodszych przygotowane są zabawy i konkursy m.in. karuzela i „małpi gaj”. Będą też tradycyjne rejsy tramwajem wodnym po Wiśle. W Szkutni obok tradycyjnych smakołyków zaprezentowana zostanie wystawa fotograficzna „Ziemianie Ziemi Wyszogrodzkiej”.
Patronem medialnym imprezy jest Express Sochaczewski.
Bogumiła Nowak
Fot. Bogumiła Nowak