Ostatnimi czasy wyraźnie widać rosnące zainteresowanie naszego społeczeństwa tematyką patriotyczną i historią naszego kraju, a w szczególności zagadnieniem II wojny światowej i jej nadal nieodkrytych kart.

Jedną z nich, skrywaną przez lata przez władze powojennej Polski, stanowi historia „Cichociemnych” – grupy 316 najlepszych polskich skoczków spadochronowych, poddanych specjalistycznemu szkoleniu na terenie Wielkiej Brytanii, których celem był desant na teren okupowanej Polski. To właśnie pamięci tych nieustraszonych żołnierzy, poświęcony jest zbliżający się bieg przełajowy na terenie Sochaczewa, na ich cześć nazwany „Biegiem Cichociemnych”. Jego pomysłodawca, Sławomir Cypel, trener Dragon Fight Club Sochaczew, zafascynowany dokonaniami i męstwem „Cichociemnych”, ich pamięć postanowił uczcić organizując bieg przełajowy, którego uczestnicy zmierzyć się będą musieli nie tylko z przeszkodami, ale przede wszystkim z największym przeciwnikiem – własnymi słabościami.

W niedzielę 26 czerwca 2016 r. o godz. 11:00 z Placu Kościuszki wyruszą uczestnicy trzeciej już edycji Biegu Cichociemnych. Jego organizatorami są: Dragon Fight Club Sochaczew, Urząd Miasta Sochaczew, Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK, Fundacja Edukacji dla Bezpieczeństwa oraz Boruta MC Poland, zaś wspierać go będzie Jednostka Specjalna „GROM” – spadkobierca tradycji Cichociemnych Spadochroniarzy AK.

Patronat nad III Biegiem Cichociemnych objęło Ministerstwo Obrony Narodowej, Burmistrz Miasta Sochaczew Piotr Osiecki oraz jeden z ostatnich żyjących „Cichociemnych”, ppor. Aleksander Tarnawski „Upłaz”, gość honorowy zeszłorocznej edycji biegu, który również w tym roku zapowiedział swoją obecność. Bieg odbędzie się na dwóch dystansach – bieg główny o długości ok. 14 km oraz bieg towarzyszący o długości ok. 5 km, w którym udział wziąć mogą również początkujący biegacze, jak również młodzież w wieku 15 – 17 lat. Trasa prowadzić będzie w głównej mierze dorzeczem i korytem rzeki Bzury, a na całej jej długości uczestnikom przyjdzie pokonywać rozmaite przeszkody, tak naturalne, jak i sztuczne. Dokładny przebieg trasy stanowić będzie tajemnicę aż do dnia biegu, ale organizatorzy zapewniają, że na nudę i monotonię nikt z uczestników nie będzie mógł narzekać. Na Podzamczu, gdzie umiejscowiona zostanie meta, czekać będą atrakcje towarzyszące – obejrzeć będzie m.in. ekspozycje Muzeum Wojska Polskiego oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, rekonstrukcje przygotowane przez grupę „Trolle ASG”.

Zapraszamy serdecznie do udziału w III Biegu Cichociemnych – zarówno biegaczy, jak i ich kibiców i wszystkich sochaczewian – i prosimy o gorący doping dla uczestników 🙂

Szczegółowe informacje i zapisy na stronie biegcichociemnych.pl.