36 proc. Polaków planuje wyjazd na wakacje. Najdłuższy będzie trwał średnio 12 dni. To o jeden dzień dłużej, niż w ubiegłym roku – wynika z badań Providenta.

Według Barometru Providenta 49 proc. Polaków nie planuje w tym roku wyjazdu na wakacje. Co więcej osoby, które w tym roku pozostaną w domu, ostatni raz były na wyjeździe urlopowym prawie pięć lat temu. Porównując z wynikami badania GfK wśród pożyczkobiorców Providenta, jest to jeden z najwyższych odsetków, jaki notuje się w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Jedynie Litwini i Węgrzy częściej deklarują brak wyjazdu wakacyjnego – odpowiednio 67 proc. i 50 proc. Najliczniej wakacje poza domem spędzają natomiast Rumunii (54 proc.) i Bułgarzy (44 proc.)

Grupą, która najczęściej wyjeżdża na wakacje, to osoby najmłodsze, w wieku 15-24 lata. Tylko 19 proc. z nich na pewno pozostanie w domu. W wieku 25-39 nie wyjedzie 32 proc. Polaków. Wśród osób powyżej 40. roku życia, odsetek tych, którzy nie wyjadą wynosi już 56 proc. – mówi Przemysław Kasza z działu badań Provident Polska.

Ile kosztują nas wakacje?

Na najdłuższy wyjazd wakacyjny planujemy wydać średnio 2300 zł. Najgłębiej do portfela muszą sięgnąć osoby z gospodarstw domowych, w których są dzieci. Średnio jest to 2 660 zł. Najmniej wydadzą osoby bez dzieci – 1600 zł.

Wydatki wakacyjne różnią się istotnie w zależności od dochodów. Najgorzej sytuowane gospodarstwa są skłonne wydać na urlop 1 500 złotych. Natomiast rodziny, w których deklarowany dochód jest powyżej 5 tysięcy złotych, na letnie przyjemności mogą przeznaczyć 3 600 zł.

Jak finansujemy wyjazdy?

Jak wynika z Barometru, 52 proc. Polaków sfinansuje swoje wyjazdy wakacyjne z oszczędności. 24 proc. będzie mogła sobie pozwolić na ten wydatek z bieżących dochodów. Tylko 4 proc. na wyjazd pożyczy pieniądze – dwa razy więcej, niż w ubiegłym roku. Grupą, która jest najbardziej skłonna pożyczyć na wakacje, to co najmniej czteroosobowe rodziny.

Respondenci, którzy zaplanowali wakacje dużo wcześniej i podjęli decyzję, że będą oszczędzać na ten cel, potrzebowali średnio 8 miesięcy na zebranie odpowiedniej kwoty. Jest to prawie pół miesiąca krócej, niż w ubiegłym roku – mówi Karolina Łuczak, Kierownik ds. Komunikacji w Provident Polska. Biorąc pod uwagę średni planowany koszt wakacji, osoby te odkładały ok. 290 złotych miesięcznie – dodaje.

Do miejsca wypoczynku najczęściej planujemy dotrzeć samochodem (61 proc.) lub komunikacją zbiorową (pociąg, samolot, autobus) – 31 proc. 8 procent wyjeżdzających nie wie jeszcze, czym będzie podróżowało na tegoroczne wakacje.