PODKOWA LEŚNA: Linie energetyczne idą pod ziemię

0

Podkowa Leśna zmienia napowietrzne linie energetyczne na podziemne. Decyzja powodowana jest licznymi awariami sieci energetycznych, głównie przez konary spadających drzew. Inwestycja pomoże uniknąć usterek w dostawie prądu.

Taki zamiar władze miasta miały już w 2015 r., gdy awarie stały się częste, a uruchomienie linii energetycznych trwało nawet do kilku dni. Wszystkiemu winne były stare drzewa, których w mieście jest mnóstwo. Gdy pogoda robiła się bardzo wietrzna, konary odłamywały się od pni i spadały wprost na linie.

Dopiero teraz inwestycja zostanie zrealizowana i już odbywa się kablowanie linii średniego napięcia. Planowany jest także projekt kablowych sieci niskiego napięcia i nowych lamp oświetleniowych na kilku ulicach: Iwaszkiewicza, Modrzewiowej, Topolowej, Jodłowej, Kwiatowej od Paproci do Sasanek i od Sasanek do Parkowej. Projekt obejmie przyłącza do domu i szafki w ogrodzeniach, a trasa przyłącza będzie uzgadniana z właścicielami posesji. To oni poniosą koszty podłączenia od skrzynki elektrycznej do domów. Natomiast ci, którzy nie zdecydują się na przyłącza, będą mieli dostawiony słup przed ogrodzeniem.

Prace związane z kablowaniem sieci napowietrznej średniego napięcia są wykonywane zgodnie z harmonogramem. Na ulicy Błońskiej zostały posadowione dwie nowe stacje transformatorowe, zgodnie z projektem uzgodnionym przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Nastąpiła zmiana pierwotnie zakładanego płaskiego dachu na spadzisty zgodnie z zapisami podkowiańskiego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Stacje są murowane, kryte dachówką i przygotowane pod zamontowanie krat stanowiące trejaż dla roślin pnących – mówi burmistrz Artur Tusiński.

am

fot. podkowa.pl

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ