Milanówek i Podkowa Leśna zorganizowały kolejną edycję Festiwalu Otwartych Ogrodów. Impreza trwała trzy dni, a mieszkańcy i goście mieli do dyspozycji mnóstwo kulturalnych wrażeń. Festiwal odbywa się cyklicznie od 2005 r. w miejscowościach wokół Warszawy posiadających status miasta-ogrodu lub powołujących się na tę tradycję założeń architektonicznych.
Festiwal Otwartych Ogrodów odbywał się w dniach 10-12 czerwca, i jak zawsze przyciągnął mnóstwo zainteresowanych osób. Było wiele atrakcji dla każdej grupy wiekowej, mnóstwo muzyki i ciekawostek.
W Milanówku otwarcie festiwalu rozpoczęło widowisko taneczno-muzyczne „Laetus nodo-barwny węzeł” z inspiracjami słowiańskich tańców i muzyki.

FOO Milanówek1

Dzieci i dorośli budowali wspólnie hotel dla dzikich owadów w imprezie „Królowa dzikich pszczół“ oraz zapoznawali się z żywiołami słowiańskimi. W specjalnej osadzie zaprezentowano dawne rzemiosła: kowalstwo, zielarstwo, tkactwo, warsztaty ceramiczne i papieru czerpanego oraz słowiańskie smaki kulinarne. Nie zabrakło wystaw, w tym malarki Niny Gąsowskiej, związanej z występem jej syna aktora Piotra Gąsowskiego, czy fotografii przedstawiającej Milanówek z lotu ptaka autorstwa Tomasza Ojrowskiego. Można było zobaczyć „Jedwabny Szlak Milanówka i okolic” w willach Józefina, Emanów, Matulinek, Księżanka, Fabryka Jedwabiu, Drzewa Morwowe, Dwór w Żółwinie. Była również wystawa zdjęć sprzed II wojny światowej, Młodzieżowy Ogród Artystyczny, Ogród Harcerski i Ogród Sztuki. Festiwal zakończył się pieśniami sopranowymi na dwa głosy przy akompaniamencie fortepianu z epoki Chopina. Słuchacze usłyszeli najsłynniejsze utwory sakralne solo i w duecie.
Mieszkańcy Podkowy oglądali niecodzienną wystawę „Orzeł wylądował – Apollo 11 – 45 lat później”. Była to zbiorowa wystawa rysunku, fotografii, malarstwa oraz instalacji z okazji lądowania na Księżycu. W wernisażu wzięli udział artyści, których prace składają się wystawę: Angiola Bonanni (Hiszpania/Włochy), Gisela Weimann (Niemcy), Susanne Kunjappu (Niemcy), Magda Bielesz (Polska).
Był też ogród partypacyjny, gdzie chętni przez dwa dni mogli uzyskać niezbędne informacje na temat budżet obywatelskiego. Do tego wszystkiego odbywały się koncerty, występy młodych artystów i spacery tematyczne.
Po raz pierwszy Otwarte Ogrody zrealizowano w podwarszawskiej Podkowie Leśnej w 2005 r. w 80. rocznicę powstania miasta. Festiwal realizowany w ramach programu Rady Europy, Europejskie Dni Dziedzictwa, promuje zamknięte na co dzień lub zagrożone zabytki. Mieszkańcy zabytkowych willi i nie tylko organizują koncerty, wystawy, wycieczki i warsztaty. W ten sposób można poznać miasto od wewnątrz, jego historię, dawne tradycje i współczesność.
am
fot.mck Milanówek