– IV Rzeczpospolita, którą dzisiaj budujemy, to państwo suwerenne wobec innych krajów oraz podmiotów międzynarodowych i gospodarczych. (…) Będziemy podejmować decyzje we własnym interesie, będziemy podejmować decyzje sami – powiedział Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na Kongresie Impact’16 w Krakowie.
Prezes PiS mówił o społecznych blokadach, które powstały w ostatnich latach.
– To, co działo się w ostatnich latach wymaga zmiany, bo doprowadziło do powstania systemu społecznych blokad: dla awansu, samorealizacji i tych wszystkich, którzy mogliby w innych warunkach osiągnąć tę samorealizację. (…) To, co planujemy i podejmujemy to nic innego jak przełamanie tych blokad, które tkwią zarówno w mechanizmie funkcjonowania polskiego państwa, jego biurokracji i patologicznych układach. Będziemy z całą konsekwencją te blokady odrzucać i przełamywać – po to, by ludzie głównie młodego pokolenia uzyskiwali szanse rozwoju – oświadczył.
Jarosław Kaczyński poruszył kwestię blokady, jaką jest luka kredytowa.
– Kolejną blokadą jest luka kredytowa, która polega na tym, że ludzie, którzy mają inicjatywę, którzy mogliby coś uczynić, nie mają ani zdolności kredytowej, ani tym bardziej własnych pieniędzy. (…) Tę lukę też trzeba zlikwidować – stwierdził.
Prezes Kaczyński podkreślił, że państwo dysponuje możliwościami, aby rewolucja przemysłowa miała szansę się powieść.
– Państwo dysponuje zarówno możliwościami ekonomicznymi, jak i tymi w sferze administracji, w tym możliwościami odnoszącymi się do przedsięwzięcia, które jest konieczne do powodzenia tej rewolucji: tym wszystkim, co będzie się składało na udany proces informatyzacji naszego aparatu państwowego. To poważny element całego tego przedsięwzięcia – poważny, ale będący tylko i aż filią, częścią przedsięwzięcia jeszcze szerszego planu. To przedsięwzięcie, to Plan Rozwoju Polski Wicepremiera Mateusza Morawieckiego. To ma być przedsięwzięcie, które będzie zarówno budowało bezpośrednie zaplecze dla rozpoczęcia w Polsce IV rewolucji przemysłowej – oznajmił.
Prezes PiS zaznaczył, że rewolucja przemysłowa wymaga różnych zmian.
– Rewolucja przemysłowa wymaga różnych zmian, likwidacji różnego rodzaju deficytów np. energii, deficytów w infrastrukturze, czy w informatyzacji. Wymaga też ustalenia kierunku działania, wskazania terenów, gdzie to działanie gospodarcze może być szczególnie skuteczne. (…) Połączenie inwencji, inteligencji, zdolności, oraz talentów Polaków z tym przedsięwzięciem, może dać efekt, który pozwoli powiedzieć w przyszłości, że ta rewolucja w Polsce się nie spóźniła, że nie jesteśmy znów wtórni, że idziemy w awangardzie, że Polska się zmienia – powiedział Prezes Kaczyński.

pis.org.pl

Zobacz również: