Obchody 40. rocznicy Czerwca ’76

0

Tegoroczne obchody rocznicy robotniczych wystąpień z czerwca 1976 roku mają szczególnie uroczysty charakter. Jednym z głównych punktów obchodów była konferencja naukowa „Miasta buntu w imperium sowieckim”, która odbyła się 13–14 czerwca w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu (ul. 25 Czerwca 70).

Oprócz historyków z Polski, wzieli  w niej udział także badacze z innych krajów byłego bloku sowieckiego, którzy omówili również protesty w Berlinie (1953), Budapeszcie (1956), Pradze (1968), Tbilisi (1956)  i Bukareszcie (1989). W drugim dniu miała miejsce debata o mechanizmach buntu. Dyskutowali: prof. Jerzy Eisler, prof. Dariusz Jarosz, dr Łukasz Kamiński, prof. Paweł Machcewicz oraz prof. Andrzej Paczkowski.

W Radomiu otwarta została również ścieżka dydaktyczna „Śladami radomskiego Czerwca ’76”. W mieście pojawią się mural i tablice upamiętniające miejsca związane z protestem radomskich robotników. Główne obchody zaplanowano na 25 czerwca.

17 czerwca w płockim Urzędzie Miasta odbędzie się panel naukowy z udziałem m.in. historyków z IPN i uczestników protestu sprzed 40 lat. Otwarta zostanie wystawa „Czerwiec 1976. Radom – Ursus – Płock”. Dzień później na budynku dawnego KW PZPR, przed którym doszło do starć protestujących z ówczesną Milicją Obywatelską, odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa „Krok ku Wolności”, ufundowana przez płocki region „Solidarności”. Następnie odbędzie się przygotowana przez aktorów Teatru Dramatycznego w Płocku, Stowarzyszenie PER SE i IPN inscenizacja wydarzeń, do których doszło w czasie protestu w tym mieście 25 czerwca 1976 roku. Główne uroczystości w Płocku zaplanowano na 19 czerwca.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ