GRODZISK MAZ. Siemionalia za nami

0
W piątek, 10 czerwca 2016 roku w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim odbył się IX Przegląd Amatorskich Zespołów Ludowych – „Małe Siemionalia”.
Został on zorganizowany przez Starostwo Powiatu Grodziskiego, Szkołę Podstawową nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Grodzisku Mazowieckim i Przedszkole nr 1 im. Krasnala Hałabały również w Grodzisku. Uczestnicy mogli zaprezentować swoje umiejętności taneczne i wokalne przed tłumnie zebraną publicznością.
Punktualnie o godzinie 10.00 zebranych gości przywitała Lidia Abramczyk z Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatu Grodziskiego. Przybliżyła wszystkim ideę organizowanego przeglądu i zwróciła uwagę, że zgodnie z regulaminem, wszyscy uczestnicy są dziś traktowani na tym samym poziomie. Na wydarzeniu obecne były władze samorządowe powiatu: Starosta – Marek Wieżbicki, Wicestarosta – Zbigniew Kajak, Przewodniczący Rady Powiatu – Jerzy Terlikowski, Sekretarz Powiatu – Joanna Damaziak.
Na początku wszyscy wspólnie wykonali piosenkę „Siemionalia czas zacząć”. Każdy z uczestników miał na sobie strój ludowy. Widać było, że przygotowanie ubioru było pracochłonne, ale efekt końcowy był doskonały.
Oficjalnego otwarcia przeglądu dokonał Starosta Grodziski, który przywitał gości i uczestników. Wyraził zadowolenie z powodu inicjatywy zorganizowania po raz kolejny takiego wydarzenia i jego niesłabnącej popularności. Początek wydarzenia uroczyście odtrąbił Adam Szczepanik.
Przegląd artystycznie rozpoczął Zespół „Kubusiowa Orkiestra” z Niepublicznego Przedszkola Kubusia Puchatka w Grodzisku Mazowieckim w specjalnie przygotowanym programie pod hasłem: „Czy to łąka, czy to las na zabawę nadszedł czas”. Przegląd prowadzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza – Emilia i Jakub.
Tańce i pieśni ludowe, w wykonaniu dzieci i młodzieży z placówek oświatowych znajdujących się na terenie powiatu, zachwyciły zebranych gości. W przeglądzie wzięły udział dzieci i młodzież ze szkół i przedszkoli z Grodziska Mazowieckiego, Adamowizny, Międzyborowa, Józefiny, Gól, Jaktorowa. Łącznie przed publicznością zaprezentowało się 12 zespołów i dwie solistki – skrzypaczka i flecistka ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Grodzisku Mazowieckim.
Swoją obecnością „Małe Siemionalia” uświetniło wielu gości, m.in. Barbara Kasper-Siemion, Tomasz Krupski – Wiceburmistrz Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki, Andrzej Okurowski – Wiceprzewodniczący Rady Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki, Halina Wawruch – Wójt Gminy Żabia Wola, Przyjaciele Wojciecha Siemiona z Petrykóz, oraz Dyrektorzy placówek oświatowych z terenu powiatu grodziskiego.
Do dyspozycji gości były m.in. warsztaty bębniarskie Konrada Koćlickiego stanowiska z przedmiotami ludowymi (rzeźby pana Adama Szczepanika, prace podopiecznych Domu Opieki Społecznej z Izdebna Kościelnego). Stoiska cieszyły się dużą popularnością.

Przegląd tradycyjnie zakończyła piosenka w wykonaniu uczestników pt. „Siemionalia czas zakończyć”. Szczęśliwe buzie dzieci i młodzieży oraz radość, satysfakcja rodziców, wychowawców i opiekunów, były potwierdzeniem udanej zabawy.

Przegląd zainicjowany kilka lat temu przez Wojciecha Siemiona znalazł godnych naśladowców, którzy pragną podtrzymywać i kontynuować tradycje ludowe. Celem tego wydarzenia jest przede wszystkim pogłębianie wiedzy na temat twórczości ludowej, jej promocji oraz integrowanie społeczności lokalnej. Co roku przegląd cieszy się coraz większą popularnością. To dowód na to, że takiego typu imprezy są potrzebne i warto je organizować. Kolejne „Małe Siemionalia” już za rok i miejmy nadzieję, że będą równie udane.

Starostwo Powiatu Grodziskiego

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKRZYSIA GÓRNIAK w Swing Club
Następny artykułGra w kolory

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ