Tak wielkie logistyczne przedsięwzięcie, tyle osób bezpośrednio i pośrednio zaangażowanych w wydarzenie (można śmiało stwierdzić – wydarzenie roku!), tyle patronatów nad spektakularną wystawą, adresowaną głównie do krajów europejskich regionu centralno-wschodniego, a tymczasem pora już podsumowywać. Wielki CHINA HOMELIFE SHOW, po trzydniowej ekspozycji, został 9 czerwca zakończony.

China Homelife Show

Wróćmy jednak do pierwszego targowego dnia. Żeby nowoczesne hale wystawiennicze, sygnowane nazwiskiem Ptak Warsaw Expo Nadarzyn, mogły przyjąć tylu wystawców, eksporterów, importerów, hurtowników, odwiedzających i wystartować przed południem we wtorek 7 czerwca, trzeba było uruchomić te obszary ludzkiej działalności, które pozwolą doprowadzić do najbardziej zasadnych biznesowych kontaktów, przekonujących dla obu stron przeprowadzanych transakcji. Czuwali nad tym organizatorzy; ze strony polskiej nie sposób nie wymienić: Krajowej Izby Gospodarczej, Warszawskiej Izby Gospodarczej i Stowarzyszenia Polskich Mediów. O godz. 11 nastąpiło oficjalne otwarcie. 10 osób stanęło do przecięcia wstęgi, w tym: Ambasador Chin, Wojewoda Mazowiecki, dyrektor Biura Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego Maciej Fiałkowski, reprezentujący Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Ryszard Marcińczak w imieniu Warszawskiej Izby Gospodarczej, premier Waldemar Pawlak w zastępstwie marszałka Adama Struzika, Dawid Ptak – właściciel nadarzyńskiego obiektu oraz przedstawiciele strony chińskiej. Tzw. „mowę otwarcia” wygłosił ambasador Xu Jian.

China Homelife Show

Półtorej godziny później odbył się uroczysty obiad dla organizatorów ze strony polskiej i chińskiej. Czas konsumpcji był jednocześnie czasem rozmów na tematy wymiany handlowej i wykorzystania szlaku kolejowego (m.in. Nowego Szlaku Jedwabnego – największej inwestycji infrastrukturalnej w historii, osi współpracy między krajami Azji i Europy). Po południu z kolei, o godz. 17.00, odbyło się spotkanie (w obecności marszałka Struzika), którego celem było zawiązanie Sejmiku Gospodarczego, czyli formuły wspólnej reprezentacji przedsiębiorców.

China Homelife Show

Jeszcze na zakończenie dnia, o godz. 19.00, miała miejsce uroczysta gala. To wówczas wręczono dziesięciu firmom chińskim* Statuetki im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz certyfikaty w języku chińskim i angielskim, ponadto biało-czerwone proporczyki z logo KIG, WIG i Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego. O wyróżnieniach dla chińskich partnerów zdecydowała, podczas wcześniejszych obrad, kapituła Mazowieckiego Lauru Przedsiębiorczości. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, której przewodzili: Laura Łącz – znana aktorka oraz Marek Traczyk – współorganizator imprezy targowej z ramienia PIH, WIG i Stowarzyszenia Polskich Mediów. Hala, mogąca pomieścić 2 tys. osób, wypełniona była w ok. 99%. W tak licznym stanie osobowym, w obecności m.in. wiceministra rozwoju, sekretarza stanu, członka Rady Ministrów Jerzego Kwiecińskiego, marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, marszałków z kilku województw, starostów, prezydentów i wójtów oraz, co ważne, przedstawicieli strony chińskiej, zabawa trwała do północy.

China Homelife Show

Kolejne dwa dni nie ustępowały w intensywności pierwszemu. Wprawdzie charakter tej aktywności uzewnętrzniał się nie tyle w spotkaniach oficjalnych, co na polu biznesowych działań, niemniej był równie spektakularny. W sali konferencyjnej odbywały się interesujące prelekcje nt. nowych chińskich technologii, likwidowania przeszkód w handlu z Chinami, stwarzania szans dla polskiego biznesu za sprawą kontaktów z Państwem Środka i wiele innych. W tym też czasie, w specjalnie przygotowanej strefie bezpośrednich rozmów biznesowych (z bezpłatną opieką tłumaczy z języka chińskiego) negocjowano zakupy zaprezentowanych ponad 60 000 produktów, w tym mebli, odzieży, materiałów, oświetlenia, artykułów budowlanych, wyposażenia wnętrz, dużej i małej elektroniki, narzędzi i maszyn. A wszystkie zgłoszone na wystawę produkty posiadały certyfikowaną międzynarodową jakość.

Podsumowując targi, trzeba koniecznie wspomnieć o tym, iż jest to największe wydarzenie tego typu w Europie. Trzydniowe targi odwiedziło 12 628 osób. Podobna impreza odbyła się w tym roku w Berlinie, skupiając 550 firm chińskich, w Turcji – 700, tymczasem w Nadarzynie rekomendowało się 1038 firm wystawienniczych. Znakomita lokalizacja pozwoliła jeszcze bardziej otworzyć się – poprzez podwojony metraż wystawowy – na chińską ofertę.

China Homelife Show

Ponieważ, jak podczas każdej tak wielkiej imprezy, zdarzały się drobne niedociągnięcia (zwłaszcza podczas pierwszego targowego dnia dość nieoczekiwanie  zmieniał się scenariusz wydarzeń), organizatorzy natychmiast dyskutowali o zaistniałych błędach, tak, by podczas następnych edycji CHINA HOMELIFE SHOW, projektowanych z góry na 3 lata w obiektach PTAK WARSAW EXPO Nadarzyn, można było je wyeliminować. Ale nijak nie przesłoniły te drobne incydenty głównej idei – rozwoju przedsiębiorczości. Nieprzypadkowo od miesiąca Warszawska Izba Gospodarcza, przewodnicząc Forum Mazowieckiemu, reprezentującemu całe przedsiębiorcze Mazowsze, promuje umiejętności zespołowego działania gospodarczego  podczas rozmów partnerskich (jak np. z partnerami z Chin) – podpatrując choćby wzorcową niemiecką przedsiębiorczość.

Ewa Matyba
foto: Mariusz Przygoda

ttg.com.pl