25 czerwca br. odbędzie się próba pobicia niezwykłego rekordu Polski w ilości oddanej honorowo krwi. Wydarzenie będzie miało miejsce podczas Wielkiego Pikniku Krwiodawstwa, który organizuje Klub HDK PCK „Strażak” we współpracy z Powiatem Warszawskim Zachodnim. Honorowy patronat nad imprezą objęli Marszałek Województwa Mazowieckiego i Wojewoda Mazowiecki.
 Poprzedni rekord Polski został ustanowiony w 2015 r. Udało się wówczas pozyskać 178 litrów krwi od 397 uczestników. Organizatorzy imprezy w Ożarowie Mazowieckim liczą, że uda im się ten wynik poprawić. Na miejscu akcji pojawi się 5 ambulansów, przystosowanych do badań oraz oddawania krwi. Poza mobilnymi punktami pobrań przewidziano też kilka stanowisk stacjonarnych, które będą ulokowane w budynku Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Wszystkie próbki krwi zebrane podczas wydarzenia zostaną zbadane. Jak zaznaczają organizatorzy, to świetna okazja do zrobienia darmowych badań i sprawdzenia swojego stanu zdrowia. Skład krwi często sygnalizuje, że w organizmie dawcy rozpoczynają się procesy chorobowe. Pozwala to na czas rozpocząć leczenie, dzięki któremu można uniknąć lub zminimalizować skutki groźnych chorób.
 – 25 czerwca to pierwszy dzień wakacji, czyli początek okresu, kiedy zapotrzebowanie na krew jest szczególnie wysokie – mówi Paweł Białecki, wicestarosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego, od wielu lat honorowy krwiodawca. – W naszym kraju ciągle borykamy się z problem jej niedoboru, a w miesiącach letnich jest on szczególnie dotkliwy. Dlatego bardzo ważne jest zachęcanie do oddawania krwi, bo to największy dowód ludzkiej solidarności i miłości. Wartość krwi doceniamy najczęściej dopiero w obliczu tragedii swoich bliskich lub gdy sami jej potrzebujemy – dodaje Paweł Białecki.
Wielki Piknik Krwiodawstwa odbędzie się 25 czerwca br. (sobota) przy ul. Poznańskiej 129/133 w Ożarowie Mazowieckim, tuż obok siedziby Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Rejestracja dawców rozpocznie się o godz.9.00 i potrwa do godz. 16.00. Osobom, które oddadzą krew będzie przysługiwać w tym dniu zwolnienie z pracy.

 Każdy uczestnik, poza posiłkiem regeneracyjnym – czekoladą i wojskową grochówką – otrzyma od organizatorów specjalny medal okolicznościowy i los na loterię, w której będzie można wygrać atrakcyjne nagrody. Na zwycięzców czekają m.in. sprzęt AGD, zaproszenie na ekskluzywną kolację w hotelu Mazurkas, vouchery na zwiedzanie PGE Narodowego, wejściówki do tunelu aerodynamicznego Fly Spot oraz bilety wstępu do Podniebnego Cyrku w Julinku, największego Parku Linowego w Polsce. Dodatkowe atrakcje, jakie przygotowali organizatorzy imprezy to m.in. pokazy kulinarne gwiazd programów MasterChef, Top Chef i Hell’s Kitchen, miasteczko ruchu drogowego, a także pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu aktualnych wicemistrzów świata ze Stacji Ratownictwa Medycznego w Błoniu. Przewidziano także turniej piłki nożnej w dwóch kategoriach wiekowych. Podczas imprezy będzie można również skorzystać z porad dietetyka i za pomocą smokolizera zmierzyć poziom szkodliwego tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Dzięki alkogoglom kierowcy będą mogli sprawdzić, jak 1 promil alkoholu we krwi upośledza postrzeganie i szybkość reakcji. Imprezę zakończy koncert Kasi Lesing i Jamrose.

Szczegółowy program imprezy znajduje się na stronie Powiatu Warszawskiego Zachodniego www.pwz.pl oraz www.facebook.com/powiatwarszawskizachodni.

Patronem medialnym wydarzenia jest Express Wieczorny