Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potwierdził w poniedziałek, że Sojusz planuje wzmocnić swą wschodnią flankę poprzez rotacyjną obecność czterech batalionów w krajach bałtyckich i w Polsce. Ostateczne decyzje mają zapaść na szczycie NATO w Warszawie.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej Stoltenberg zapowiedział, że we wtorek i środę ministrowie obrony państw Sojuszu na spotkaniu w Brukseli przygotują decyzje warszawskiego szczytu w sprawie wysuniętej obrony sił państw NATO na wschodniej flance.

„Dyskutujemy o rozmiarach i składzie tych sił. Uzgodnimy rotacyjną obecność czterech mocnych wielonarodowych batalionów w krajach bałtyckich i w Polsce” – zapowiedział Stoltenberg. „Będzie to jasny sygnał, że NATO jest gotowe do obrony każdego kraju członkowskiego Sojuszu” – dodał.

Zgodnie ze wstępnymi ustaleniami, USA, Niemcy i Wlk. Brytania mają objąć dowodzenie trzema batalionami liczącymi po 1000 żołnierzy. Według niepotwierdzonych na razie doniesień mediów dowodzenie czwartym batalionem obejmie być może Kanada.

Przedstawiciel USA przy NATO Douglas Lute powiedział, że bataliony – każdy liczący po 800-1000 żołnierzy – w każdym z czterech państw, mają pokazać, że jakikolwiek atak na te kraje natychmiast spotka się z siłami NATO i spowoduje szybką odpowiedź pozostałych sojuszników.

Każdy z batalionów będzie pełnił służbę w ramach trwającej od 6 do 9 miesięcy rotacji. Kolejne rotacje mają następować bezpośrednio po sobie, żeby nie było przerw. Każdy z batalionów będzie międzynarodowy, choć w każdym przypadku będzie państwo odpowiedzialne za wysłanie podstawowych sił, uzupełnianych przez innych sojuszników.

„Nie spodziewałbym się w tym tygodniu ostatecznego i szczegółowego ogłoszenia, który z sojuszników obejmie przywództwo w którym z czterech państw i kiedy to się stanie” – powiedział Lute.

Stoltenberg podkreślił, że zdolność do obrony i odstraszania zapewnią nie tylko te cztery bataliony. „To część znacznie większych zmian, przeprowadzanych w odpowiedzi na wyzwania, wobec których stoimy” – dodał Stoltenberg, przypominając o potrojeniu liczebności Sił Odpowiedzi NATO do 40 tysięcy żołnierzy oraz utworzeniu sił tzw. szpicy o liczebności 5 tys. żołnierzy, która może zostać przemieszczona w rejon zagrożenia w ciągu kilku dni. Utworzono również osiem nowych Jednostek Integracyjnych Sił NATO na wschodzie Sojuszu, które koordynują planowanie i ćwiczenia. Przerzucone zostanie więcej sprzętu i zaopatrzenia.

źródło: Kurier PAP

Zobacz również: