Nie będzie handlu w niedzielę?

0
Biskupi opowiadają się za obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Projekt, pilotowany przez NSZZ Solidarność, zyska poparcie Episkopatu Polski.

Związek zawodowy chce, aby niedziela była dniem dla rodziny. „Dla Kościoła katolickiego niedziela jest ważna przede wszystkim z powodów religijnych, choć aspekt społeczny też jest istotny” – mówi ksiądz doktor Bogdan Orłowski, przewodniczący Społecznego Ruchu Świętowania Niedzieli. Jak podkreśla, chrześcijanie chcą, aby w Polsce szanowano fakt, iż niedziela to dzień święty. Jednak przez liberalny stosunek do handlu w niedzielę ta świadomość jest wypierana.

W ubiegłym roku z apelem o poszanowanie i świętowanie niedzieli zwróciły się Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz Kościół Rzymskokatolicki.
Teraz, aby obywatelski projekt ustawy o zakazie handlu trafił pod obrady Sejmu związkowcy muszą zebrać sto tysięcy podpisów. W dokumencie zapisano, że handel byłby zakazany w większość niedziel, święta, Wigilię, Wielką Sobotę. Wyłączone z tych zakazów mają być między innymi sklepy do pięciu metrów kwadratowych prowadzone przez rodziny, niektóre stacje benzynowe i sklepy w szpitalach.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ