Chcą zakazu wwożenia do Polski symboli OUN i UPA

0

Jak informuje Życie Podkarpacia, Stowarzyszenie Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich w Przemyślu skierowało oficjalne pismo do Komendanta Głównego Straży Granicznej w Warszawie, majora Straży Granicznej Marka Łapińskiego w sprawie podjęcia zdecydowanych działań dotyczących „wprowadzenia kategorycznego zakazu wwożenia na teren Polski flag i plakietek o symbolice totalitarnej i faszystowskiej, czyli czerwono-czarnych barw, będących symbolami OUN i UPA – organizacji nazistowskich i ludobójczych”.

fot. www.kresy.pl
Autorzy podają dwa przykłady takich działań. Pierwszy to prowadzone od 14 października 2014 r. przez przemyską policję i prokuraturę śledztwo w sprawie demonstrowania czerwono-czarnej flagi przez ukraińskich studentów w Przemyślu, w rocznicę powstania UPA w podziemiach Galerii Sanowa.

Jak dowodzą autorzy dokumentu, obywatele Ukrainy, wjeżdżający do Polski prywatnymi samochodami, często demonstrują te barwy za szybami samochodów, okazując tym samym swoje uwielbienie dla tych zbrodniczych organizacji, które wymordowały w latach 1939 – 1945 ponad 200 tys. Polaków oraz kilkadziesiąt tysięcy osób innych narodowości. Zdaniem prezesa stowarzyszenia Stanisława Żółkiewicza demonstrowanie barw organizacji faszystowskich jest w Polsce zakazane i winno być ścigane przez polskie służby państwowe z całą surowością (…)

Tymczasem w Polsce symbolikę UPA upodobał sobie zespół Enej, z czym specjalnie się nie kryje. Jak widać na zdjęciu.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ