Już w najbliższy piątek, 10 czerwca 2016, w Węgierskim Instytucie Kultury w Warszawie odbędzie się spotkanie poświęcone zbiorowi dzienników i nowel autorstwa legendarnego Gézy Csátha. To jedna z ciekawych propozycji literackich wydanych w ramach trwającego od maja 2016 Roku Kultury Węgierskiej w Polsce, przybliżająca twórczość tego niezwykłego, żyjącego na początku XX wieku autora.

 Do tej pory polscy czytelnicy mieli okazję poznać twórczość Csátha, wyłącznie dzięki poświęconym jego fenomenowi numerom magazynu „Literatura na Świecie”. Autor „Opium”, legendarny na Węgrzech Géza Csáth to niebanalna postać, która faktami ze swojego, aczkolwiek krótkiego życia, mógłby obdarzyć życiorysy wielu osób. Jak przystało na epokę, w której przyszło mu żyć, był dandysem, maniakiem seksualnym, psychitarą i doskonałym znawcą psychoanalizy, morfinistą, a wreszcie mordercą i samobójcą. W książce, wydanej nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego, znajdziemy inspirowane freudyzmem opowiadania i przesycone erotyzmem dzienniki jednego z najciekawszych pisarzy węgierskich XX wieku.

Géza Csáth dzieciństwo i wczesną młodość spędził w Szabadce (dziś Subotica), wojwodińskim miasteczku na południowych kresach Węgier, gdzie krzyżowały się kultury, religie, narodowości. Dzięki swojemu niebanalnemu umysłowi, mógł parać się wieloma czynnościami. Był prozaikiem, dramatopisarzem, autorem dzienników, które prowadził od dzieciństwa, krytykiem muzycznym, a nawet kompozytorem, domorosłym skrzypkiem i pianistą, czy też doskonale zapowiadającym się psychiatrą, entuzjastą uwcześnie najmodniejszych teorii Freuda. Podczas lektury „Opium” poznamy dwa oblicza Csátha: w pierwszej części książki możemy zapoznać się z jego najlepszymi opowiadaniami, często inspirowanymi psychoanalizą, w drugiej zaś, znajdziemy fragmenty dzienników, czyli przesycony erotyzmem zapis życia artysty targanego typowymi dla przełomu wieków niepokojami, kronikę szaleństwa narkomana, który bezskutecznie walczy z nałogiem. Tom dopełniają esej Elżbiety Cygielskiej oraz wygłoszona nad trumną Csátha mowa pogrzebowa jego kuzyna, uznanego węgierskiego prozaika i poety Dezső Kosztolányiego.

Rozmowa o „Opium” Csátha rozpocznie się o godz. 18.00 w Instytucie im. Balassiego w Warszawie, przy ul. Moniuszki 10. W spotkaniu wezmą udział: Anna Górecka (hungarystka, redaktorka „Literatury na Świecie”, tłumaczka i znawczyni Csátha), Elżbieta Cygielska (popularyzatorka i tłumaczka literatury polskiej na Węgrzech) oraz Andrzej Kopacki (germanista i znawca Csátha). Organizatorami wydarzenia w ramach Roku Kultury Węgierskiej są Państwowy Instytut Wydawniczy oraz Węgierski Instytut Kultury.

Więcej informacji: www.kulturawegierska.pl

Zobacz również: