Ćwiczenie Anakonda-16 ma sprawdzić zdolność państw NATO do obrony wschodniej flanki sojuszu – mówił w poniedziałek w Warszawie szef MON Antoni Macierewicz, otwierając ćwiczenie. W ceremonii wzięli udział dowódcy polskiego wojska i amerykańskich wojsk lądowych.
Anakonda to największe ćwiczenie wojskowe w Polsce po 1989 r.; tegoroczne – szóste, zacznie się we wtorek i potrwa do 17 czerwca. Weźmie w nim udział ok. 31 tys. żołnierzy, w tym 12 tys. z Polski. Oprócz Wojska Polskiego wezmą w nim udział żołnierze z 18 państw NATO i pięciu państw partnerskich, wyposażone w 3 tys. pojazdów, 105 samolotów i śmigłowców oraz 12 okrętów31 tys. żołnierzy, w tym 12 tys. z Polski. Oprócz Wojska Polskiego wezmą w nim udział żołnierze z 18 państw NATO i pięciu państw partnerskich, wyposażone w 3 tys. pojazdów, 105 samolotów i śmigłowców oraz 12 okrętów.
„Trzeba podkreślić, że w tych trudnych warunkach, w jakich dzisiaj znajdujemy się w Polsce i na wschodniej flance, wasz udział i te ćwiczenia mają przede wszystkim funkcję obronną” – zwrócił się do żołnierzy z krajów sojuszniczych i partnerskich. Celem jest sprawdzenie zdolności krajów sojuszu obrony terytorium wschodniej flanki” – mówił minister. „Szczególnie zależy nam na sprawdzeniu skuteczności zgrania działań żołnierzy i dowództw” – dodał.
Podkreślił, że w tegorocznej edycji ćwiczenia Anakonda wezmą po raz pierwszy udział pododdziały obrony terytorialnej, która ma się stać odrębnym rodzajem sił zbrojnych. Wyraził przekonanie, że cele postawione przed ćwiczeniem zostaną osiągnięte – „rubieże będą obronione, a potencjalni wrogowie skutecznie odstraszeni”.
„Żołnierze! Przechodząc wzdłuż waszego szpaleru, patrzyłem na wasze twarze; patrzyłem na wasze postacie; widziałem, jaką potęgę tworzy zjednoczony sojusz sił Sojuszu Północnoatlantyckiego” – powiedział Macierewicz.
Kierownik ćwiczenia, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Marek Tomaszycki podkreślił, że Anakonda to największy sprawdzian zgrania i reakcji wojska na współczesne zagrożenia.
„Anakonda-16 jest najważniejszym ćwiczeniem sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, z udziałem kontyngentów narodowych ponad połowy krajów NATO oraz krajów partnerskich. Tegoroczna edycja będzie ćwiczeniem sojuszniczym, skoncentrowanym na budowaniu bezpieczeństwa w transparentny sposób” – powiedział Tomaszycki. Dodał, że ćwiczenie będzie też sprawdzianem współdziałania wojska z układem pozamilitarnym.
Szef sztabu US Army (amerykańskich wojsk lądowych) gen. Mark Milley powiedział, że przez udział w ćwiczeniu chcą one pokazać solidarność z Polską i NATO. „Armia Stanów Zjednoczonych, jak i Stany Zjednoczone mają jeden cel, który chcą osiągnąć podczas tego ćwiczenia. Chcą pokazać, że stoją ramię w ramię z Polską, ramię w ramię z narodem polskim, ramię w ramię z armią polską i w końcu – ramię w ramię z Sojuszem Północnoatlantyckim po to, aby każdy kraj był wolny i niepodległy” – zadeklarował Milley w warszawskim Rembertowie, gdzie odbyła się ceremonia rozpoczęcia kolejnej edycji ćwiczenia Anakonda.
Jak wskazał Milley, Europa od 70 lat – w części od ponad 25, jakie minęły od upadku muru berlińskiego – pokazuje, jak „pokój i dobrobyt mogą się rozwijać w zgodzie z praworządnością, społeczeństwem otwartym, poszanowaniem praw człowieka i wolności wyznania, i poglądów politycznych, co jest prawem wszystkich obywateli”. „Stany Zjednoczone oczywiście podzielają te wartości, ponieważ leży to w naszym wspólnym interesie, i chcemy bronić tych wartości dla przyszłych pokoleń. My, armia Stanów Zjednoczonych, jesteśmy zdeterminowani, by wziąć w tym udział” – powiedział Milley.
Podkreślił, że sojusznicy muszą wzmocnić wspólną obronę i być w stanie odstraszać potencjalnego agresora. „Rząd Stanów Zjednoczonych i moi przełożeni zdecydowali o zwiększeniu obecności armii Stanów Zjednoczonych w Europie. Zwiększamy dyslokację ciężkiego sprzętu w tym regionie, polepszamy naszą infrastrukturę, organizujemy dużo ćwiczeń wojskowych i szkoleń wraz z naszymi partnerami. Sukces tych wysiłków będzie widoczny przede wszystkim podczas ćwiczenia Anakonda” – powiedział Milley.
Dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie gen. broni Ben Hodges, który jest kierownikiem ćwiczenia ds. wojsk koalicyjnych, podkreślił, że „nikt nie powinien mieć wątpliwości co do zaangażowania Stanów Zjednoczonych w pokój i bezpieczeństwo w Europie”. Podkreślił, że US Army wydzieliła do udziału w ćwiczeniu wielu żołnierzy, także Gwardii Narodowej, i znaczne ilości sprzętu. „Innymi słowy, całe wojska lądowe USA są zaangażowane w ćwiczenie Anakonda. Już teraz wyciągamy wnioski dotyczące logistyki, interoperacyjności, struktur dowodzenia w środowisku międzynarodowym” – dodał Hodges.
źródło: Kurier PAP

Zobacz również: