AppleMark

Prezydenckie wybory w Peru wygrał 77-­letni Pedro Pablo Kuczyński, najbardziej znany żyjący polityk tego kraju. W przeszłości był już premierem Peru, w bardzo znaczący sposób poprawiając jego sytuację ekonomiczną. Do udziału w wyborach wystartował pod wpływem społecznego oczekiwania. Pokonał 41­-letnią Peruwiankę japońskiego pochodzenia Keiko Fujimori, córkę byłego prezydenta Alberto Fujimoriego, który jako dyktator znienawidzony przez naród musiał uciekać do Japonii.

Kuczyński, po przeliczeniu 90 procent głosów miał półtoraprocentową przewagę nad rywalką, co znaczyło, że ta już nie zdoła go wyprzedzić. Startował z ramienia centroprawicowej partii Peruwiańczycy na rzecz Zmiany (Peruanos Por el Kambio, PPK), zaś Fujimori jako przedstawicielka populistycznej Siły Ludowej (Fuerza Popular, FP).

Pedro Pablo Kuczyński przyszedł na świat w październiku 1938 roku w Limie. Jego dziadkowie żydowskiego pochodzenia wyemigrowali z Poznania do Berlina, gdzie urodził się ojciec prezydenta ­Max H. Kuczyński. Po ukończeniu medycyny, stał się sławny dzięki badaniom bakteriologicznym, etnologicznym. Zajmował się także filozofią. Wyjechał z Niemiec do Peru po objęciu władzy przez Hitlera. Tu stał się pionierem nauk medycznych i organizatorem systemu ochrony zdrowia. Pedro Pablo Kuczyński studia ekonomiczne ukończył na Harvardzie. Przez długie lata związany był z czołowymi instytucjami finansowymi USA. Pełnił kierownicze stanowiska w Międzynarodowym Funduszu Walutowym i Banku Światowym. Jest autorem podręczników ekonomicznych i książek na temat gospodarek Ameryki Południowej. W 2005 roku został premierem Peru, po licznych prośbach podjęcia się misji ratowania kraju z zapaści ekonomicznej. W 2011 roku startował w wyborach prezydenckich zajmując trzecie miejsce.

Kuczyński z sentymentem wspomina korzenie rodzinne sięgające Polski. Za najwybitniejszych Polaków uważa kompozytorów i wirtuozów Fryderyka Chopina i Ignacego Paderewskiego. Często sam gra ich kompozycje, posiada bowiem także wykształcenie muzyczne. Jego talent fortepianowy budzi powszechne uznanie. Na poziomie profesjonalnym gra także na flecie. Jest fanatykiem gry w squsha i biegania. Także historii militarnej. Posiada jedną z największych na świecie prywatną kolekcję literatury na ten temat. Bratem ciotecznym prezydenta jest jeden z najwybitniejszych reżyserów światowego kina, twórca franuskiej „nowej fali” Jean-Luc Godard.

Marzeniem Pedro Pablo Kuczyńskiego było złożenie oficjalnej wizyty jako premier Peru w Polsce. Dzieki niemu została zainicjowana i potem sfinalizowana polska obecność na rynku wydobywczym miedzi w Peru. Niestety zanim odwiedził Polskę, Kuczyński ustąpił z urzędu. Być może teraz nadeszła okazja takiej wizyty w roli prezydenta.
 DW

Zobacz również: