Policjanci pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Łowiczu wyjaśniają okoliczności zgonu 55-letniego mężczyzny, który wraz z kolegą pływał kajakiem. Zwłoki zostały wyłowione przez płetwonurków. Policjanci apelują o rozwagę nad wodą. Bądźmy przezorni, rozważni i zabierajmy ze sobą nad wodę również zdrowy rozsądek.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że dwaj znajomi sami płynęli kajakiem rzeką Bzurą. W okolicy Soboty, w miejscu utrudniającym spływ, kajak wywrócił się i mężczyzna, który najprawdopodobniej nie miał na sobie kapoka, wpadł do wody. Policjanci tuż po zgłoszeniu, o godzinie 13:10, natychmiast pojechali w rejon zdarzenia. Na miejscu pracowały zastępy straży pożarnej, w tym płetwonurkowie, którzy wyłowili ciało mężczyzny. Przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon. Ciało zabezpieczono do dyspozycji prokuratury. Obecnie policjanci ustalają okoliczności zdarzenia i przesłuchują świadków.

Policjanci apelują, zabierajmy ze sobą nad wodę również zdrowy rozsądek!

Bezpieczny wypoczynek nad wodą:

  • Wypoczywając nad wodą korzystajmy tylko z kąpielisk strzeżonych.
  • Należy pamiętać by nie skakać do wody płytkiej oraz wody o niezbadanym dnie.
  • Po długim leżeniu na słońcu nie zanurzajmy się gwałtownie w wodzie – róbmy to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego.
  • Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości, skłania do brawury, osłabia organizm, dodaje odwagi, która zazwyczaj kończy się tragedią.
  • Jeśli pod naszą opieką znajdują się dzieci, ani na chwilę nie spuszczajmy ich z oka. Małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same.
  • Gdy idziemy do wody nie prośmy o popilnowanie rzeczy przygodnie poznanych osób – takie sytuacje często kończą się ich utratą.
  • Jeśli korzystamy ze sprzętu wodnego, to upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie potrafią pływać, są we właściwy sposób zabezpieczone i mają na sobie kapoki.

(KWP w Łodzi / mw)

Czytaj również: Apel o rozwagę nad wodą ►