Dzięki kolejnemu tomowi biografii Lecha Kaczyńskiego zbliżyliśmy się do prawdy o prezydencie, która była konsekwentnie zakłamywana – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że prezydentura Lecha Kaczyńskiego była prezydenturą godności i dumy z bycia Polakiem.

Prezydent i prezes PiS byli wśród gości piątkowego spotkania poświęconego książce „Prezydent Lech Kaczyński 2005-2010”, w której autorzy – Sławomir Cenckiewicz i Adam Chmielecki – opisują aktywność Lecha Kaczyńskiego jako prezydenta RP.

– Dzięki kolejnemu tomowi biografii śp. Lecha Kaczyńskiego zbliżyliśmy się do prawdy o Prezydencie, która była konsekwentnie zakłamywana – powiedział Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas premiery książki „Prezydent Lech Kaczyński 2005-2010” autorstwa Sławomira Cenckiewicz i Adam Chmieleckiego.

Jarosław Kaczyński podkreślił jak istotna dla Polski była prezydentura śp. Lecha Kaczyńskiego.

– Śp. Lech Kaczyński potrafił stworzyć różnego rodzaju płaszczyzny, które budowały znaczenie naszego kraju, które umacniały bezpieczeństwo, albo przynajmniej stwarzały perspektywę umocnienia bezpieczeństwa, które wzmacniały status Polski i podnosiły jej pozycję. (…) Biografia opisuje nie tylko prezydenturę, ale i prywatne relacje mojego brata – mówił.

Prezes PiS podziękował autorom biografii.

– Bardzo ciężko jest pisać biografię kogoś, kto odszedł tak niedawno. (…) Dziękuję autorom oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do wydania biografii śp. Prezydenta – powiedział Prezes Kaczyński.

Córka Lecha i Marii Kaczyńskich, Marta Kaczyńska, podziękowała autorom biografii jej ojca za to, że – jak mówiła – „podjęli to wyzwanie w trudnym czasie”. „Bo tuż po katastrofie smoleńskiej była już mowa o tym, żeby biografię Lecha Kaczyńskiego napisać, a nie był to czas sprzyjający temu. To był czas, który wymagał odwagi i konsekwencji, wytrwałości i talentu” – powiedziała Kaczyńska.

Prezydent Duda podkreślał, że prezydentura Lecha Kaczyńskiego była „prezydenturą wielkiej godności i wielkiej dumy z bycia Polakiem”. „I to było od samego początku do samego końca. Pan prezydent atakowany ze wszystkich stron, z próbami odzierania go z tej właśnie godności, ośmieszania go, nie poddawał się ani jednego dnia” – powiedział Duda.

pis.org/pap