Wkrótce rozpoczyna się UEFA EURO 2016 – wielkie święto fanów footballu i nadzieja na zwycięstwo reprezentacji Polski. Warszawa czerpiąc doświadczenia z mistrzostw sprzed czterech lat, pragnęła zapewnić kibicom wspólne oglądanie i przeżywanie meczów w strefie kibica na pl. Defilad.

Zainteresowanie meczami, szczególnie tymi, w których będzie grała polska drużyna jest ogromne. Wiara, że wyjdziemy z grupy – nie bez podstaw.  Emocje podczas rozgrywek warto dzielić z innymi kibicami. Tym bardziej, że wszyscy pamiętamy strefę kibica z 2012 roku biało-czerwoną od strojów i szalików. Choć wtedy naszym się nie udało, w pamięci warszawiaków i gości pozostał niezwykły entuzjazm i radość z bycia razem.

Niestety w tym roku terminy meczów oraz organizacja strefy kibica w centrum Warszawy, spotyka się w czasie z największym w historii naszego miasta i kraju wydarzeniem – szczytem NATO. Zjazd w Warszawie przywódców i przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego będzie miał  miejsce 8 i 9 lipca, jednak przygotowania do zabezpieczenia tego wydarzenia rozpoczną się dużo wcześniej. Planowana strefa kibica na pl. Defilad miała działać do 10 lipca.

Uczestnicy obu wydarzeń – zarówno politycy, jak i kibice – musieliby mieć zapewniony najwyższy stopień bezpieczeństwa. Zarówno przygotowanie miejsca spotkań przywódców jak i strefa, do której mogłoby przyjść nawet 10 000 osób – wymaga wyjątkowej logistyki i zabezpieczenia ze strony służb mundurowych i miejskich. Dodatkowo z uwagi na wymogi organizacji szczytu NATO w Warszawie będzie zamkniętych szereg ulic oraz zmieniona organizacja ruchu prywatnego oraz komunikacji miejskiej. Wystąpią także utrudnienia w poruszaniu się pieszych.

Miasto analizując możliwości logistyczne i potencjalne zagrożenia przeprowadziło rozmowy z instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w okresie szczytu NATO.
Uwzględniając ich argumentację, biorąc pod uwagę ogromną liczebność obydwu wydarzeń oraz pokrywające się terminy, miasto zdecydowało o rezygnacji z przygotowania strefy kibica na EURO 2016.

źródło: UM Warszawa

 

Zobacz również: