Osiemnastu Albańczyków- prawdopodobnie imigrantów, znalazło się w grupie 20 uratowanych osób z tonącej łodzi motorowej u wybrzeży Kent w Kanale Angielskim.

Jak informuje BBC: „Zostaliśmy poinformowani, iż część z pasażerów dzwoniła do rodzin znajdujących się w Calais, informując o przeciekającej łodzi. Poinformowano władze francuskie, które przekazały sprawę do UK Coastguard.” Służby Celne przesłuchały całą dwudziestkę, włączając dwóch Brytyjczyków. W grupie znajdowała się jedna kobieta i dwójka dzieci.

UK Costguard otrzymała powiadomienie o sygnale S.O.S. tuż przed północą w sobotę. Wezwanie zostało zlokalizowane przy brzegu, niedaleko wioski Dymchurch. Do poszukiwań wyruszył helikopter z pobliskiego Lydd oraz dwie łodzie ratunkowe z zespołami Straży Przybrzeżnej z Dungeness i Folkestone. Około 2 godzin później ( 02.00 BT ) znaleziono sztywno-kadłubową, pontonową łódź motorową, znaną jako Rhib, z 20 osobami na pokładzie.

Zespół Służby Celnej UK następnego dnia usunął kolejną, podobną łódź z plaży w okolicach Dymchurch. Można zatem przypuszczać, iż była to szerzej zakrojona akcja przemytnicza.

Mieszkaniec Dymchurch Tomi Ball Bartholomeou był świadkiem części akcji: –Nagle znikąd pojawił się ogromny helikopter, który wylądował na plaży. Tak samo nagle pojawiła się grupa około 50 policjantów, która podążyła w stronę rozbitej na brzegu tratwy.

Gminny radny mówi: „Wierzę, że są ludzie, którym zapłacono, aby przewieźć tych ludzi z terenu Francji. Straż Przybrzeżna musi być bardziej czujna, tak samo jak mieszkańcy Dymchurch i okolic. Jeśli zobaczą coś podejrzanego, albo coś, z czego nie są zadowoleni, muszą poinformować o tym fakcie Policję!

Po uratowaniu, grupę przekazano Straży Granicznej i zabrano do Dover, gdzie jak poinformował rzecznik UK Border Force, grupa zostanie przesłuchana, a następnie zostaną podjęte kolejne kroki.

Ten incydent miał miejsce chwile po podobnym zdarzeniu, w którym brało udział m.in. 17 Albańskich uchodźców. Zostali zatrzymani na katamaranie, który wpłynął do Chichester Marina w West Sussex we wtorek. Dodatkowo, w związku z całą akcją zatrzymano 55-letniego Brytyjczyka podejrzanego o morderstwo, które miało miejsce w Hiszpanii.

mkb