Strajk pielęgniarek z CZD- ile zarabiają pracownicy służby zdrowia

0

Strajk pielęgniarek i położnych w Centrum Zdrowia Dziecka trwa od niemal tygodnia – od 24 maja, kiedy to personel, domagając się podwyżek i zwiększenia obsady kadrowej, zdecydował się na odejście od łóżek małych pacjentów.

Negocjacje prowadzone są od tego czasu z krótkimi przerwami. Ostatnia tura została zawieszona w niedzielę wieczorem. Doradca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych CZD Piotr Pawłowski przekazał wówczas, że decyzja o kontynuowaniu akcji strajkowej została potwierdzona referendum wewnątrzzwiązkowym.

W Instytucie jest zatrudnionych 791 pielęgniarek i 9 pielęgniarek kontraktowych. Pielęgniarki przekonują, że każdego dnia w szpitalu brakuje ich ok. 70.

Średnia płaca pielęgniarki w Instytucie to – jak podaje dyrekcja – wraz z dodatkami 4,9 tys. zł brutto, zależy ona m.in. od stażu pracy i specjalizacji. Pielęgniarka bez doświadczenia otrzymuje płacę zasadniczą w wysokości ok. 2,5 tys. brutto, a po okresie próbnym również dodatki.

Tymczasem z danych GUS za 2014 r. wynika, że średnia płaca pielęgniarki w Polsce wyniosła 3,4 tys. zł brutto. Lekarze zarabiali przeciętnie ponad dwa razy więcej tj. 7 tys. brutto. Dla porównania wynagrodzenie lekarzy stomatologów wyniosło niespena 5 tys. zł brutto.

mp/Kurier PAP

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ