1 czerwca w Pałacu na Wyspie, po wykładzie dr Angeli Sołtys, dotyczącym zgromadzonej dla Stanisława Augusta kolekcji obrazów z Dulwich, odbędzie się spotkanie promocyjne najnowszej publikacji Muzeum Łazienki Królewskie – Oświeceniowa republika władców. Rezydencje, kolekcje, mecenat. Tom I, pod red. prof. Andrzeja Pieńkosa. Książka stanowi zbiór referatów wygłoszonych podczas pierwszej edycji cyklu wykładów pod tym samym tytułem, zorganizowanych przez Muzeum Łazienki Królewskie we współpracy z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego w latach 2014–2015.

Podczas pierwszej odsłony cyklu „Oświeceniowa republika władców” badacze przybliżyli publiczności sylwetki rządzących państwami oświeceniowej Europy, opowiadali o ich związkach z kulturą, sporo miejsca poświęcając ich upodobaniom estetycznym czy poglądom, które niejednokrotnie kształtowały się pod wpływem takich doradców, jak Denis Diderot, Wolter, Francesco Algarotti czy Christian Ludwig von Hagedorn. Ostatni wykład pt. Kolekcja dla króla czy marketing? Prawda i legenda o początkach galerii Obrazów w Dulwich odbędzie się 1 czerwca w Pałacu na Wyspie o godzinie 18:00. Spotkanie poprowadzi dr Angela Sołtys.

Po wykładzie zapraszamy na spotkanie promocyjne publikacji Oświeceniowa republika władców. Kolekcje, rezydencje, mecenat. Tom I. W książce przeczytamy nie tylko o otwarciu w Stolicy Piotrowej nowoczesnego publicznego muzeum, niedocenionym patronacie artystycznym królów Wielkiej Brytanii Jerzego I i Jerzego II, fundacjach ostatniej królowej Polski – Mari Józefy, Stuartach, czyli władcach bez królestwa, czy o zamiłowaniu cesarza Fryderyka Wielkiego do kultury francuskiej. Czytelnicy odkryją także historię powstawania niezwykłych kolekcji, na przykład zbioru starożytności zgromadzonego przez papieża Piusa VI w Museo Pio-Clementino, czy posiadłości, takich jak znany do dziś na całym świecie pałac Sanssouci w Poczdamie. W publikacji znalazły się także artykuły poświęcone reformie florenckiej Galerii Uffizi, niezwykłym pomysłom Leopolda III Fryderyka von Anhalt-Dessau czy przyjaźni króla Szwecji Gustawa III z artystami. Zakreślone w książce zjawisko mecenatu z pewnością interesujące okazać się może nie tylko dla pasjonatów losów arystokracji, miłośników historii czy fascynatów sztuki, ponieważ tradycje mariażu władzy i sztuki silne są także dziś.
Oświeceniowa republika władców. Kolekcje, rezydencje, mecenat. Tom I.
Wstęp, redakcja naukowa: Andrzej Pieńkos
Autorzy: Barbara Arciszewska, Monika Michałowicz, Andrzej Pieńkos, Agnieszka Rosales Rodriguez, Jakub Sito, Mariusz Smoliński