Grupa 150 ekspertów w dziedzinie zdrowia publicznego zaapelowała do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o rozważenie, czy nie należy odroczyć lub przenieść Olimpiady w Rio de Janeiro z powodu wybuchu epidemii wirusa Zíka.
Eksperci wzywają do opóźnienia lub przeniesienia zawodów „w imię zdrowia publicznego”.
Pismo cytuje aktualne dowody naukowe, mówiące o tym, że Olimpiada w Rio może przyspieszyć rozprzestrzenianie się Zika na całym świecie.
Według autorów listu „jest to narażanie na niepotrzebne ryzyko turystów z całego świata, którzy po powrocie do swoich krajów mogą stać się potencjalnym źródłem choroby”. Niebezpieczeństwo zakażenia wirusem potęguje fakt, iż jedynie około 20% zakażonych ma objawy kliniczne.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznał jednak, że nie ma podstaw do przekładania lub odwoływania zawodów. Tego samego zdania jest dr Tom Frieden, dyrektor CDC: -„Nie ma takiego zagrożenia dla zdrowia publicznego, aby anulować lub opóźnić Olimpiadę.- stwierdził

Wirus Zika przenoszony jest przez komary. Pochodzi z Afryki, jednak rozprzestrzenił się już w Azji, Ameryce i Europie. Infekcja zazwyczaj cechuje się przebiegiem bezobjawowym. Niekiedy występują objawy grypopodobne, czy wysypka. Szczególnie niebezpieczne jest zakażenie u kobiet w ciąży- może ono wiązać się z małogłowiem płodu.

Marta Bilska

Zobacz również: