– Nasze stanowisko w sprawie bezpieczeństwa europejskiego i tego w jaki sposób powinno postępować NATO jest absolutnie zgodne: NATO powinno rozwijać i wzmacniać swoją obecność, zwłaszcza wobec sytuacji, w której Rosja w ewidentny sposób zwiększa swoje tzw. zdolności antydostępowe, czyli blokujące możliwość przyjścia z pomocą w przypadku agresji konieczne jest to, aby siły NATO i infrastruktura NATO były obecne w tych krajach, które stanowią flankę NATO – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

– Tak jak Polska i kraje bałtyckie stanowią wschodnią flankę NATO, tak samo Norwegia stanowi tę północną flankę Sojuszu Północnoatlantyckiego – dodał.

W ostatnim dniu wizyty w Norwegii Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i JKM Król Norwegii Harald V udali się do Kwatery Połączonego Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych w Reitan. Tam odbyło się spotkanie z Minister Obrony Narodowej Królestwa Norwegii Ine Eriksen Søreide oraz Dowódcą Połączonego Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych Pułkownikiem Rune Jakobsenem. Prezydent RP i Król Norwegii odwiedzili następnie Centrum Operacyjne.

– Dyskutowaliśmy o aktualnej sytuacji, o tym, jaka jest teraz sytuacja bezpieczeństwa w naszej części Europy i na świecie. Nasi norwescy przyjaciele pokazywali nam, że w przypadku jakichkolwiek zagrożeń w Europie Środkowowschodniej, stanowi to również zagrożenie dla Norwegii, więc tych dwóch elementów nie można rozdzielać – relacjonował dziennikarzom Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że rozmowa dotyczyła tego, w jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo, i o tym, „jakie są w związku z tym nasze zadania jako krajów flankowych, a tym samym, jakie są zadania Sojuszu również wobec nas”. – Mamy tu zgodne stanowisko, że konieczne jest wzmocnienie obecności Sojuszu tak, aby te działania antydostępowe rosyjskie były w razie czego nieskuteczne – dodał.

– Ta baza sama w sobie stanowi swoiste memento, została zbudowana w czasach zimnej wojny, i to po niej widać. Kiedy patrzymy na te ściany skalne, to chyba wszyscy mamy świadomość tego, że nie chcemy, żeby te czasy wróciły – powiedział prezydent.

źródło: Kancelaria Prezydenta RP

fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP