Dom Spotkań z Historią – instytucja kultury m.st. Warszawy – po raz ósmy zaprasza do świętowania rocznicy wyborów 4 czerwca 1989.  W programie m.in. koncert, podczas którego wystąpią:  Maciej Maleńczuk, Voo Voo, NOSOWSKA, The Jobers pod dyr. Marcina Partyki, Pablopavo i Ludziki. WSTĘP WOLNY.

1989 rok to przełomowy czas w najnowszej historii Polski. Skutki wyborów 4 czerwca  czynią z tej daty symboliczny moment przejścia od komunistycznej dyktatury do wolności. Nie waham się powiedzieć, że 4 czerwca 1989 roku to jedna
z najważniejszych dat w naszych dziejach. Niewiele mamy tak radosnych rocznic, dlatego z wielką przyjemnością zapraszam wszystkich do wspólnego świętowania
– mówi Piotr Jakubowski, dyrektor Domu Spotkań z Historią.
Pomysł budowania tradycji Święta Wolności narodził się 9 lat temu.  W 2008 roku Dom Spotkań z Historią  i Ośrodek KARTA zaproponowały Urzędowi m.st. Warszawy, by w 2009 roku, na który przypadała okrągła 20. rocznica 4 czerwca 1989 roku, zorganizować obchody w  stolicy. Władze miasta powierzyły DSH koordynację Święta Wolności, na które złożyły się inicjatywy różnych organizacji. Dom Spotkań przygotował również własne wydarzenia – festiwal Wyłącz System. Siedem lat temu zaprosiliśmy więc po raz pierwszy do przyłączenia się do święta o charakterze społecznym i apolitycznym, czemu sprzyja pozarządowy  rodowód i programowa neutralność światopoglądowa DSH.
W 2016 roku po raz pierwszy Świętu Wolności towarzyszyć będzie kampania społeczna  z hasłem „Wybraliśmy wolność. 4 czerwca 1989”. Jesteśmy bowiem głęboko przekonani, że 4 czerwca to święto całego społeczeństwa, tak jak sukces „Solidarności” w czerwcowych wyborach roku był zasługą wszystkich, którzy tego dnia solidarnie powiedzieli „nie” systemowi komunistycznemu. Chcielibyśmy również przywołać wspomnienie ówczesnego poczucia wspólnoty i radości. Kampania została przygotowana z myślą o całej Polsce, nie tylko stolicy. Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, zachęca lokalne samorządy do włączenia się do świętowania. Ze strony Domu Spotkań z Historią (www.dsh.waw.pl)  można bezpłatnie pobrać projekty graficzne kampanii.
Program  Wyłącz System vol. 8
4 czerwca (sobota), od godz. 18.00, Plac Defilad
WSTĘP WOLNY
Fiesta Wyłącz System
(prowadzenie: Jerzy Kisielewski, reżyseria: Wojciech Faruga)
godz. 19.30 – Nowe wielkie przemówienia, reż. Radosław Rychcik,
godz. 20.00 – Maciej Maleńczuk,
godz. 20.30 – Voo Voo,
godz. 21.30 – NOSOWSKA,
godz. 22.30 – The Jobers pod dyr. Marcina Partyki,
godz. 0.00 – Pablopavo i Ludziki.

 

Zobacz również: