A5KG67 moonrise stars Stonehenge Wiltshire England UK
Turyści, archeolodzy i inżynierowie od dawna zastanawiali się jak zbudowano Stonehenge. Megalityczny krąg w południowej Anglii wzniesiono trzy i pół tysiąca lat temu z bloków skalnych z odległego kamieniołomu w Walii.

Zawsze zakładano, że potrzebne były do tego zastępy ludzi i potężne zaprzęgi wołów. Tymczasem studenci z Instytutu Archeologii University College w Londynie dokonali eksperymentu, który dowiódł czegoś wręcz przeciwnego. Postanowili oni sprawdzić teorię, że bloki z kamieniołomu w górach Preseli w południowej Walii można było przeciągnąć 210 kilometrów prostym sposobem – na płozach ciągnionych po brzozowych okrąglakach. Okazało się, że dziesięcioro studentów było w stanie przeciągnąć tonowy blok zrywami, co 5 sekund, na odległość około 3 metrów, co daje imponujące tempo półtora kilometra na godzinę.

Największe, stojące głazy w Stonehenge są z miejscowego piaskowca i ważą do 40 ton, ale naukowców intrygują najbardziej 82 mniejsze bloki z charakterystycznego niebieskiego kamienia z gór Walii, ważące od 2 do 4 ton. Eksperyment dowiódł, że ich transport nie wymagał aż takiego wysiłku, jak się zawsze wydawało.
ND

Zobacz również: