Trwa druga edycja konkursu filmowego „Zabytkomania”, organizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej.

W tym roku tematem przewodnim są Pomniki Historii, dlatego uczestnicy mają niepowtarzalną szansę, by po pierwsze poznać je bliżej, a po drugie – dzięki uniwersalnej formie filmowej – przyczynić się do popularyzacji tych prawdziwych arcydzieł architektury – mówi Agnieszka Gajc, koordynatorka konkursu.

Ponadto, do konkursu można zgłosić film związany z dziedzictwem niematerialnym, czyli tradycjami, obrzędami, zwyczajami, a także spot promocyjny dedykowany Europejskim Dniom Dziedzictwa.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, studentów i absolwentów szkół filmowych oraz pasjonatów zabytków i dziesiątej muzy. Celem konkursu jest rozwijanie pasji filmowej wśród młodych osób, połączone z upowszechnianiem wiedzy o zabytkach i lokalnym dziedzictwie kulturowym.

Zabytkomania to spojrzenie na zabytki znacznie szerzej, próba „odczarowania” dotychczasowego stereotypu wśród młodych ludzi, którzy postrzegają zabytki jako mało interesujące. Próba udana, gdyż uczestnicy ubiegłorocznej edycji pokazali, jak ciekawy może być zabytkowy cmentarz, że ruiny mają duszę, a legendy i ludowi twórcy stanowią doskonały materiał na film. Mamy nadzieję, że trwająca właśnie II edycja zachęci młodych filmowców do zmierzenia się z tym tematem – tłumaczy Beata Bauer, Kierownik Zespołu ds. organizacji kształcenia i upowszechniania wiedzy o dziedzictwie.

Termin przyjmowania zgłoszeń do konkursu to 30 czerwca 2016 r.

Zapraszamy do konkursu i czekamy na dokument, reportaż, animację, spot promocyjny… To Wy wybieracie formę opowiadania o dziedzictwie kulturowym. My nagradzamy atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi i pieniężnymi  – mówi koordynatorka Agnieszka Gajc.

Szczegółowe informacje, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie www.nid.pl
Obejrzyj spot