Burmistrz Miasta Łowicza Krzysztof Jan Kaliński serdecznie zaprasza, 26 maja 2016 r., do udziału w obchodach „Bożego Ciała w Księstwie Łowickim”. Tego dnia o godz. 10.30, w Bazylice Katedralnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja w Łowiczu, odbędzie się uroczysta msza święta celebrowana przez Ordynariusza Diecezji Łowickiej bp. Andrzeja Franciszka Dziubę. Po mszy świętej, zgodnie ze starym zwyczajem, procesja wyruszy do czterech ołtarzy zlokalizowanych w obrębie Starego Rynku.

Po uroczystościach kościelnych o godz. 13.30 ze Starego Rynku na Nowy Rynek wyruszy kolorowa Parada Pasiaków. Tam odbędą się występy zespołów ludowych. Wokół rynku, swoje stoiska z rękodziełem, rozstawią także łowiccy twórcy ludowi.

W czasie trwania imprezy na specjalnie zadaszonych stoiskach odbywać się będą bezpłatne warsztaty ludowe z następujących dziedzin rękodzieła i rzemiosła łowickiego: garncarstwa, rzeźbiarstwa, koronkarstwa, wikliniarstwa, plastyki obrzędowej, (wycinanki, kwiaty z bibuły, palmy łowickie, pisanki), hafciarstwa, oraz sporządzania tradycyjnych potraw regionalnych.

Tradycyjnie wzdłuż ul. Starzyńskiego rozstawią się stragany komercyjne tzw. „bobiki” i stoiska gastronomiczne, a od ul. Kaliskiej Wesołe Miasteczko z wieloma atrakcjami i karuzelami.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej propozycji i spędzenia tego wyjątkowego święta w Prymasowskim Łowiczu!

PROGRAM KONCERTU PODCZAS BOŻEGO CIAŁA 26.05.2016
(scena na Nowym Rynku, godz.14.00)

PROGRAM:

  • 14:00 – 14:10  Zespół folklorystyczny „KOSTRZANIE” z Kostrzy (gmina Strzegom)
  • 14:10 – 14:35  Zespół folklorystyczny „MAZOVIA” z Łowicza
  • 14:35 – 14:55  Zespół Pieśni i Tańca „PŁOMIENIE” z MDK nr 4 w Bydgoszczy
  • 15:00 – 15:25  Zespół śpiewaczy „KSINZOKI” z Łowicza
  • 15:30 – 16:20  Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „KODERKI” z Łowicza
  • 16:25 – 16:35  KAPELA SZYMONA z Zielkowic (gmina Łowicz)
  • 16:40 – 17:00  Zespół folklorystyczny „KOSTRZANIE” z Kostrzy (gmina Strzegom)
  • 17:05 – 17:30  Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy” z Łowicza
  • 17:35 – 18:00  Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” (gmina Kocierzew)

Boże Ciało – uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa – to jedno z najważniejszych świąt w kościele katolickim, zapoczątkowane w 1247 r. w Liege we Francji. Pierwsza informacja o uroczystym obchodzeniu Bożego Ciała w Polsce pochodzi z diecezji krakowskiej z 1320 r. Niemal od początku Święto łączyło się z procesją, będącą głównie adoracją Jezusa Chrystusa pod postacią hostii.

Wkrótce jednak, bo już w XV wieku modlitwę wielbiącą uzupełniono o proszalną. Świętu nadano, bowiem także charakter prośby o pogodę, urodzaj, odsunięcie klęsk żywiołowych. Wtedy też wprowadzono zwyczaj czytania lub śpiewania początków ewangelii przy czterech ołtarzach. Był on i jest nadal praktykowany w znacznej większości polskich parafii. Wielu wiernych uczestniczących w procesjach na terenie całej Polski przynosi do swych domów gałązki roślin zdobiących ołtarze. Jest to często naśladowanie zachowań poprzednich pokoleń.Niewiele osób pamięta o znaczeniu tego zwyczaju, który dotyczył głównie zabiegów o charakterze agrarnym.

Na terenie dawnego Księstwa Łowickiego gałązki z czterech ołtarzy kładziono w rogach stodół, aby chroniły zgromadzone zboże przed szkodnikami. Zatknięcie ich na brzegach póli zagonów miało zapewnić wysokie plony. Gałązek używano też do leczenia nadmiernie płaczących dzieci – uderzenie rózgą miało je uspokoić oraz do ochrony domostw przed różnymi klęskami, na przykład pożarem. W tym celu wkładano rośliny z ołtarzy w słomiane strzechy i zawieszano je nad drzwiami budynków.

Wykonywanie tych zabiegów o magicznym charakterze należy już dziś do rzadkości, choćby, dlatego, że coraz trudniej znaleźć można strzechę. Natomiast sama procesja w Łowiczu i okolicznych parafiach jest nie mniej uroczysta niż przed laty. Obecnie więcej niż sto osób – kobiet mężczyzn i dzieci zakłada w Boże Ciało kolorowe, pasiaste stroje, aby ubarwić swą obecnością to ważne święto. Od wielu lat jest ono także atrakcją turystyczną dla gości przyjeżdżających nawet z odległych miejscowości.

Wśród osób oglądających procesje w Łowiczu nierzadko można spotkać obcokrajowców. W początku lat 30. XX wieku „National Geographic” określało łowicką procesję, jako barwna paradę. W ubiorach uczestników święta można było zobaczyć wszystkie kolory tęczy, a w dekoracji kobiecych i męskich koszul – „bielonek”, królował ręczny haft krzyżykowy o motywach kwiatowych. Kilkadziesiąt lat wcześniej, na przełomie wieków, osoby biorące udział w uroczystości Bożego Ciała w Łowiczu miały na sobie ubiory, w których dominowała barwa pomarańczowa.

Pół wieku wcześniej procesja mogła kojarzyć się z łanem kwitnących maków, bowiem ówczesne stroje księżackie wykonane były z tkanin samodziałowych w kolorze czerwonym, przetykanych wąskimi paskami czarnymi i białymi. Często obchody tego święta miały wymowę patriotyczną. Taki charakter posiadała procesja katedralna w Krakowie w 1860 r. oraz wiele innych późniejszych, odbywających się w czasie stanu wojennego, czego przykładem może być dekoracja łowickiego ołtarza we wschodniej pierzei Starego Rynku, na którym znalazły się motywy zwalczanej Solidarności.

Obecnie obchody Bożego Ciała w Łowiczu to nie mniej świetna jak przed laty procesja, to uroczystość prowadzona przez łowickich biskupów, a także okazja podziwiania Księżaków w ich regionalnych strojach, zakładanych między innymi w celu podtrzymania tradycji i zaznaczenia odrębności etnicznej.

Elżbieta Miszczyńska (lowicz.eu)

Zobacz również: