Polacy czytają niechętnie i mało, ale nie dotyczy to kryminałów. Tu frekwencję mamy całkiem niezłą. Od 30 maja do 5 czerwca wszystkich fanów powieści kryminalnych czeka tydzień spotkań ze znanymi pisarzami, wykładów i warsztatów, a także kiermaszu, podczas którego kupimy książki gości Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

Program festiwalu jest wyjątkowo napięty, a w tym roku szczególną uwagę poświęcono wpływowi dzieł Williama Szekspira na autorów kryminałów (wszystko z okazji 400. rocznicy śmierci wybitnego poety i dramaturga) – temu tematowi poświęcona jest czterodniowa konferencja w Instytucie Filologii Polskiej. Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru odbierze w tym roku aż trzech pisarzy – Tess Gerritsen, Pierre Lemaitre i Peter Robinson, a o tegorocznych polskich autorach kryminału nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru przeczytacie w Wielki Kaliber – Czytelniku, wybierz kryminał!

Kiermasz książek gości Międzynarodowego Festiwalu Kryminału

Od poniedziałku 30 maja do niedzieli 5 maja w księgarni Tajne Komplety kupimy taniej książki gości tegorocznej edycji festiwalu, w tym m.in. Tess Gerritsen, Pierre’a Lemaitre’a, Charlotte Link, Jensa Lapidusa, Mariusza Czubaja, Marty Mizuro, czy Marty Zaborowskiej.

Znani aktorzy czytają powieść Agathy Christie

Wojciech Pszoniak, Robert Więckiewicz i Olga Bołądź będą w poniedziałek 30 maja o 20.00 czytać książkę „I nie było już nikogo” (dawny tytuł „Dziesięciu Murzynków”) w Starym Klasztorze o 20.00. Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie do odbioru od 25 maja w Starym Klasztorze.

Spotkanie z profilerem

Profiler to kryminolog, który swoją specjalistyczną (m.in. psychologiczną) wiedzę wykorzystuje do chwytania przestępców. O swojej pracy opowie Bogdan Lach, a przepyta go autor kryminałów Mariusz Czubaj. Start we wtorek 31 maja o 18.30 w Nowych Horyzontach, wejściówki można odbierać od 30 maja w kasie Kina Nowe Horyzonty.

Konferencja naukowa „Szekspirowskie tropy w kryminale”

Aż czterodniowa konferencja, podczas której zaproszeni prelegenci opowiedzą, co w twórczości Szekspira sprawia, że jest tak inspirujący dla pisarzy i które z jego utworów stanowią najlepszą pożywkę dla wyobraźni autorów z całego świata (m.in. wielkiej Agathy Christie). Referaty codziennie od 1-4 czerwca w godz. 10.00-14.00 w sali Nehringa w Instytucie Filologii Polskiej (pl. Nankiera 15).

Spotkania z pisarzami

Warto skorzystać i posłuchać, co autorzy opowiadają o swoich książkach. Niemiecka pisarka Charlotte Link spotka się z czytelnikami w czwartek 2 czerwca o 20.30 w Nowych Horyzontach. Bezpłatne wejściówki można odbierać od poniedziałku 30 maja. Z tegoroczną laureatką Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru, Amerykanką Tess Gerritsen porozmawia Marta Guzowska (sobota 4 czerwca, godz. 16.00 w Nowych Horyzontach, wejściówki bezpłatne do odebrania od 30 maja w Nowych Horyzontach). Z kolei dla dzieci wymarzone będzie posłuchanie szwedzkiego pisarza Martina Widmarka, twórcy postaci małoletnich detektywów Lassego i Mai, których przygody opisał w kilku tomach (w sobotę 4 czerwca o 12.30 w Nowych Horyzontach).

źródło: www.wroclaw.pl