Maj był kolejnym miesiącem nieprzerwanego optymizmu przedsiębiorców z branży Automotive w tym roku. Podczas gdy w całym sektorze związanym z przetwórstwem przemysłowym ogólny klimat koniunktury kształtuje się na poziomie +5,0, w branży motoryzacyjnej wynosi aż +16,6 – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Ta różnica, wskazująca na optymizm w branży zajmującej się produkcją samochodów i części do nich, utrzymuje się już od początku roku i wiele wskazuje na to, że tak pozostanie w najbliższych miesiącach.

Ma to związek z ogólną dobrą passą panującą w naszym sektorze Automotive. Nieprzerwanie od kilkudziesięciu miesięcy rośnie sprzedaż nowych samochodów osobowych zarówno w Polsce, jak i Unii Europejskiej. To natomiast bezpośrednio przekłada się na większą liczbę produkowanych pojazdów oraz części i podzespołów samochodowych. Ostatnia informacja o ulokowaniu najnowszej inwestycji Daimlera – fabryki silników Mercedesa – w Polsce, również pozytywnie wpłynęła na oceny sytuacji. Także w CRS, gdzie kontrolujemy produkcję motoryzacyjną, widzimy coraz większa zapotrzebowanie na nasze usługi. Tylko w ciągu czterech pierwszych miesięcy tego roku nasza firma przeprowadziła o ponad 14% więcej kontroli części samochodowych niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wzrost ten dotyczy ilości godzin przepracowanych przez kontrolerów na rzecz klientów firmy CRS Polska.

Jednak pomimo dużo lepszych nastrojów w Automotive niż w całej branży przemysłowej, warto zwrócić uwagę na wahania nastrojów od początku roku. Wskaźnik ogólnej oceny koniunktury w maju w branży zajmującej się produkcją samochodów, jest wyższy niż na początku roku – wynosił odpowiednio +15,9 w styczniu, +15,3 w lutym, +18,3 w marcu i +14,7 w kwietniu. Jednak w stosunku do marca, czyli rekordowego pod względem optymizmu miesiąca, oznacza to spadek o prawie 2 punkty.Zapewne ma to związek z dynamiczną sytuacją gospodarczo-polityczną w kraju, która ma wpływ zarówno na zakupy, jak i sytuację firm, takich jak nasza, zajmujących się kontrolą części. Jednak świetne pierwsze miesiące roku, zarówno jeżeli chodzi o nastroje, jak i sprzedaż samochodów, są naszym zdaniem dobrym prognostykiem na kolejną część roku. Oczywiście dobra passa ma większą szansę utrzymać się przy uspokojeniu sytuacji gospodarczo-politycznej.

Marzena Jurkiewicz