Jak zauważa wydawany w USA Nowy Dziennik, Polonia może zaważyć na wyniku wyborów prezydenckich w tym państwie.
Reduta Dobrego Imienia – Polska Ligi przeciw Zniesławieniom wzywa byłego amerykańskiego prezydenta Billa Clintona do przeproszenia Polaków za niesprawiedliwe i krzywdzące słowa dotyczące naszego kraju.

„Polska i Węgry – te dwa kraje, które nie byłyby wolne, gdyby nie Stany Zjednoczone i długa zimna wojna – teraz zdecydowały, że demokracja to dla nich zbyt wielki problem i wolą przywództwo na wzór putinowski” – to obraźliwe słowa, które prezydent Bill Clinton wypowiedział podczas wiecu wyborczego swojej żony w New Jersey.

Wywołały one wielkie poruszenie wśród Polonii amerykańskiej oraz naszych rodaków mieszkających na całym świecie. Natychmiast w tej sprawie zareagował Kongres Polonii Amerykańskiej oraz pojawiły się protesty, m.in. w Chicago podczas kolejnego wiecu wyborczego Hillary Clinton. Również polska premier Beata Szydło stwierdziła, że były amerykański prezydent powinien nas przeprosić za „nieuprawnione i krzywdzące” słowa.

Ostro zareagowała także Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom, która wystosowała w internecie specjalną petycję, która po podpisaniu przez 50 tys. internautów zostanie przekazana Billowi Clintonowi.

Autorzy wyjaśniają w niej nie tylko to, w jaki sposób obraził on Polaków, ale także zarzucają mu brak wiedzy historycznej oraz bieżących faktów. Wspominają m.in. o tym, że Stany Zjednoczone, oprócz niewątpliwych zasług w poparciu walki Polaków o wolność, przyczyniły się także do utraty wolności przez Polskę, kiedy to podczas jałtańskiej konferencji prezydent Roosevelt oddał Polskę Stalinowi oraz unikał zaangażowania w wyjaśnienie masakry katyńskiej.

„Musi Pan wiedzieć, że ostry konflikt polityczny w Polsce, jaki rozpoczął się w zeszłym roku wokół Trybunału Konstytucyjnego, jest bardzo podobny do tego, który obecnie rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych, po śmierci jednego z sędziów Sądu Najwyższego. Czy w tej sytuacji też uważa Pan, że Prezydent Obama jest dyktatorem na wzór Putina?” – czytamy w petycji, której autorzy wzywają Billa Clintona do przeproszenia Polaków za niesprawiedliwe i krzywdzące słowa, a także proszą o większą ostrożność podczas wyrażania opinii popartych niesprawdzonymi lub przekłamanymi wiadomościami.

„Pańska nierozważna wypowiedź podczas wiecu wyborczego uderzyła w dotychczas dobre stosunki naszych narodów. Niech Pan i pańskie otoczenie nie ulega fałszywej propagandzie wrogów wolności, którzy podają się za obrońców demokracji. Człowiek o pańskiej pozycji i doświadczeniu powinien rozważniej dobierać informatorów, dywersyfikować źródła wiadomości i, przede wszystkim, nie wyciągać pochopnych wniosków”.

Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom ostrzega także byłego prezydenta USA, że w przypadku braku przeprosin z jego strony, Polonia amerykańska może przyczynić się do przegranej jego żony Hillary podczas najbliższych wyborów.

„Niech Pan pamięta, że Amerykanów polskiego pochodzenia jest w USA dostatecznie dużo, aby zaważyć na wyniku wyborów prezydenckich” – tymi słowami kończy się petycja, którą można znaleźć i podpisać na portalu Citizen Go pod adresem: citizengo.org/pl/signit/34660/view.

Zobacz również: