Coraz więcej kobiet po 30. i 40. roku życia decyduje się w Anglii i Walii na dokonanie aborcji – wynika z oficjalnych danych.

To właśnie trzydziesto- i czterdziestolatki odpowiadają za gwałtowny wzrost przypadków przerwania ciąży zanotowany w ubiegłym roku na Wyspach. Ogólna liczba aborcji w 2015 roku była najwyższa od pięciu lat.

Z zebranych przez ministerstwo zdrowia danych można też wyczytać, że rośnie również grupa kobiet, które mają na koncie więcej niż jeden zabieg przerwania ciąży. Prawie cztery zabiegi na dziesięć to przypadki, w których kobieta już wcześniej miała dokonywaną aborcję. Doliczono się 50 rekordzistek, które mają na koncie po 8 aborcji.

W 2015 w Anglii i Walii oficjalnie dokonano ponad 185 tysięcy aborcji. To o 1253 przypadki więcej niż w 2014 roku. To również najwyższa liczba zanotowana od 2011 roku (wtedy rekordowy wynik wyniósł 198 tys.).

Młodsze kobiety rzadziej

Eksperci podkreślają, że najnowsze dane potwierdzają trend polegający na spadku popularności aborcji wśród kobiet poniżej 30. roku życia. Rośnie za to liczba zabiegów u starszych pań.

– Trzydziestolatki decydują się na aborcję dużo częściej niż chociażby w 2005 roku. Podobnie jest z paniami, które przekroczyły czterdziestkę. Generalnie ostatnia dekada charakteryzuje się znacznym wzrostem przypadków aborcji wśród kobiet, które są mężatkami lub żyją w nieformalnym związku. W ubiegłym roku aż 70 proc. pań, które poddały się aborcji to mężatki lub panie posiadające stałego partnera. To spora zmiana, w 2005 roku  samotnych pań było tylko 50 proc. – mówią eksperci.

Warto też spojrzeć na dane dotyczące nastolatek. W ubiegłym roku oficjalnie przeprowadzono 1853 zabiegi dotyczące dziewcząt poniżej 16. roku życia. W tym 509 nie miało ukończonych nawet 15 lat, a 79 pacjentek nie skończyło 14 lat.

Przedstawiciele organizacji antyaborcyjnych wyrazili swój niepokojów. – Jesteśmy bardzo zaniepokojeni rosnącą liczbą zabiegów. W ubiegłym roku aż 1253 dzieci więcej nie dostało szansy na życie. Jesteśmy zszokowani tym, że w tym kraju liczba aborcji co roku rośnie – mówi Clara Watson z organizacji Life.

Małgorzata Słupska, MojaWyspa.co.uk

Zobacz również: