Kilkudziesięciu mieszkańców gminy Teresin wzięło udział w pierwszej turze bezpłatnych badań osteoporozy. Badania odbywały się w specjalnym ambulansie w ubiegły piątek (22.05) tuż obok Urzędu Gminy Teresin. Do uczestnictwa zaprosił wójt Marek Olechowski, który jest wielkim entuzjastą polityki prozdrowotnej, jaka od lat prowadzona jest na terenie gminy Teresin.

Samo badanie było całkowicie bezbolesne, trwało kilka minut i polegało na wykonaniu prześwietlenia (skanu) szyjki kości udowej lub kręgosłupa – odcinek lędźwiowy. Z nieodpłatnego udziału w akcji w większości korzystali tutejsi seniorzy.

Przed nami ciąg dalszy działań prozdrowotnych, tym razem Gmina Teresin została zaproszona do udziału w programie profilaktycznym „Zadbaj o serce i ciesz się życiem” finansowanego z funduszy norweskich.

Kolejna tura badań przesiewowych z krwi odbędzie się 4 czerwca br. w godzinach 7.30 – 11.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Teresin. Ten rodzaj bezpłatnych badań skierowany jest do mieszkańców gminy, którzy ukończyli 35 rok życia. – Osoby, u których wykryte zostaną nieprawidłowości będą skierowane do etapu II obejmującego indywidualne konsultacje lekarskie. W III etapie zakwalifikowani do niego uczestnicy będą skierowani na badanie EKG oraz wizytę u lekarza kardiologa w Szpitalu w Żyrardowie. Otrzymają oni również bezpłatne elektroniczne ciśnieniomierze nadgarstkowe – tłumaczy Izabela Andryszczyk z Urzędu Gminy Teresin.

Więcej informacji o badaniach i ewentualnych zapisach można uzyskać w Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Gminy Teresin lub pod numerem telefonu 46 864 25 65.

Marcin Odolczyk