Szef MSZ Witold Waszczykowski potwierdził w czwartek, że Polska jest gotowa wesprzeć koalicję przeciwko Państwu Islamskiemu, wysyłając kilka samolotów F-16 do misji patrolowych. Pomoc dla koalicji była jednym z tematów spotkania szefów dyplomacji państw NATO.
„Mogę tylko powtórzyć to, co zadeklarował już jakiś czas temu minister obrony, iż jesteśmy gotowi wysłać kilka samolotów F-16 na południe do misji patrolowych” – powiedział Waszczykowski dziennikarzom w Brukseli. Dodał, że dokładne rozmieszczenie tych sił będzie tematem szczegółowej dyskusji z władzami wojskowymi państw, które będą prowadzić tę misję, i polskim ministerstwem obrony.
We wtorek MON poinformowało, że w ramach aktywnego udziału we wzmacnianiu południowej i wschodniej flanki NATO planowane jest m.in. „wsparcie działań Sojuszu w rejonie Morza Egejskiego i Bliskiego Wschodu”. Bliższych szczegółów nie podano.
Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że na Bliski Wschód mogą polecieć samoloty F-16 z eskadry stacjonującej w bazie w Łasku, która specjalizuje się w rozpoznaniu. Być może Polska wyśle też żołnierzy wojsk specjalnych, żeby szkolili na miejscu lokalne siły.
Do tej pory nasz kraj wspierał globalną koalicję przeciw IS politycznie, humanitarnie i Kurier PAP

Zobacz również: