Wraz z nadejściem wiosny i pierwszych ciepłych dni, tak jak w ostatnich kilku latach, okolice Wisły zapełniły się amatorami wypoczynku we wspaniałych okolicznościach przyrody, które oferuje nasza rzeka. Miasto zadbało o to, aby wypoczynek wzbogacony był o jak najwięcej atrakcji.

Cześć projektów, które odbywają się nad Wisłą, realizowana jest w trybie tzw. „małych grantów”. Oznacza to, że środki finansowe na projekty pochodzą z budżetu m.st. Warszawy. Tegoroczna edycja „małego grantu” skierowana jest do organizacji pozarządowych ze szczególnym uwzględnieniem podmiotów działających w obszarze i na rzecz Wisły. Głównym założeniem jest wzbogacenie oferty programowej z jednoczesną promocją aktywnego spędzania czasu nad rzeką oraz działań w zakresie edukacji przyrodniczej w kontekście nadwiślańskiej natury.

I tak, w miniony weekend środowisko wodniackie pod szyldem Fundacji Szerokie Wody wraz z zamustrowanymi na batach, galarach i pychówkach mieszkańcami, poprowadziło przez Wisłę Wiosenny Orszak Wiślany w ramach zielonoświątkowych obchodów wiślanego święta. Wyjątkowo przyozdobione z tej okazji jednostki zaprezentowały się w paradnym szyku w okolicznościach zachodzącego słońca.

Inny, realizowany obecnie przez Fundację Wisła Warszawie projekt – Warszawskie Szlaki Wodne – Batymatria Wisły, jest niezwykle istotny z uwagi na bezpieczeństwo użytkowników rzeki. Ma on na celu przeprowadzenie dokładnego pomiaru głębokości Wisły na odcinku między Mostem Siekierkowskim a przystanią na Młocinach. Efektem batymetrii będzie wizualny obraz kształtu dna Wisły z mapą i wytyczonymi na niej torami wodnymi.

Kolejne wiślane atrakcje przed nami już w ten weekend!
W sobotę, 21 maja na wysokości plaży na Saskiej Kępie (odcinek rzeki między mostami Poniatowskiego i Łazienkowskim) odbędą się Regaty Wioślarskie o Puchar Wisły organizowane przez Fundację Towarzystwo Wioślarskie Syrenka. Od godziny 10 w zmaganiach sportowych, na kanwie regat oksford-cambridge, wezmą udział osady wioślarskie ze szkół średnich i wyższych. W koronnym biegu zmierzą się ósemki licealne. Dodatkowo zainteresowani będą mogli skorzystać z możliwości nauki wiosłowania, a zwieńczeniem regat będzie piknik integracyjny na plaży.

Stowarzyszenie Warsaw Rowing Club cyklem zajęć rekreacyjnych Rusz się nad Wisłą! zachęci warszawiaków do aktywnego spędzenia czasu nad rzeką – do wyboru nordic walking, bieganie i wioślarstwo! Dla wszystkich form aktywności dostępne będą grupy początkujące i zaawansowane. Zajęcia odbywać się będą cztery razy w tygodniu na nabrzeżu Wisły w dzielnicy Białołęka. W każdej z grup ćwiczyć będzie 12-15 osób w przypadku aktywności lądowych, i 8-10 w przypadku wioślarstwa. Każde zajęcia będą trwały ok. 90 minut.

W kolejnych tygodniach również nie zabraknie wiślanych propozycji, m.in. już wkrótce:

  • Warsztaty Szkutnicze w Porcie Czerniakowskim Szkutnicze Tradycje Warszawy – Fundacja Ocean Marzeń (maj-czerwiec)
  • Spotkajmy się na Wiśle – Fundacja Dom Wisły – wiślany Dzień Dziecka (4-5.06)
  • Wiślane Czwartki – Fundacja Rok Rzeki Wisły – warsztaty artystyczne oraz warsztaty z przewodnikiem na wodzie i na brzegi związane z Wisłą (maj-lipiec)
  • Warszawscy Żeglarze Akademia Żeglarstwa Tradycyjnego – Fundacja Ocean Marzeń – cykl edukacyjnych rejsów wiślanych (czerwiec)
  • Vistuliada. Przystanek Warszawa – Fundacja Promocji Rekreacji KIM – spływ kajakowy i spacer brzegiem Wisły w towarzystwie przewodnika-przyrodnika (lipiec)
  • Warszawski Brzeg – Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych Złota Kaczka – rekreacyjno-edukacyjne spacery varsavianistyczne (lipiec-sierpień)
  • Gawędziarze nad Wisłą – Fundacja ART. – program /questing/ weekendowych działań kulturalnych, rekreacyjnych i edukacyjnych (lipiec-wrzesień)

Szczegóły na stronach internetowych i profilach społecznościowych organizatorów.

Ww. projekty współ/finansowane są przez m.st. Warszawę.

źródło: UM Warszawa/ fot. fot. J. P. Piotrowsk