Na jednej z ulic Elbląga doszło do potrącenia 12-letniego chłopca. Zdarzenie miało miejsce na przejściu dla pieszych, w warunkach dobrej widoczności. Publikujemy nagranie zarejestrowane kamerą monitoringu miejskiego ku przestrodze kierowców.

Do potrącenia doszło w miniony piątek (13 maja br.) kilka minut po godzinie 19.00. Zdarzenie miało miejsce u zbiegu ulic Ogólnej z Broniewskiego. Na filmie widać jak kierowca citroena zatrzymuje się przed przejściem i przepuszcza chłopca, który porusza się na hulajnodze. Z prawej strony nadjeżdża audi A4, które potrąca dziecko.

1

12-latek trafił do szpitala z ogólnymi obrażeniami ciała. 30-letni kierowca audi był trzeźwy. Jednak policjanci ustalili, że na swoim koncie miał liczne wykroczenia drogowe, które potwierdziły 22 aktywne punkty karne (głównie prędkość, wyprzedzanie na „podwójnej ciągłej” i niestosowanie się do sygnalizacji). Prawo jazdy miał od 2004 roku, a już w 2009 je stracił za przewinienia na drodze. Tłumaczył się rozkojarzeniem i hałasem w aucie. Widział zatrzymującego się citroena lecz nie widział chłopca. Za spowodowanie szczególnego zagrożenia na drodze policjanci odebrali mu prawo jazdy. Czeka go teraz sprawa w sądzie, zakaz prowadzenia do 3 lat i do 5.000 złotych grzywny. Podczas przesłuchania mężczyzna nie chciał dobrowolnie poddać się karze.

Warto wiedzieć

Odpowiedzialność za bezpieczeństwo na drodze ponosi zarówno kierowca, jak i pieszy. W sytuacji kiedy w pobliżu przejścia znajduje się człowiek, kierowca ma obowiązek zwolnić, zatrzymać się udzielić pierwszeństwa.  Również oznacza to, że nie wolno zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyśpieszenia kroku, gdy znajduje się na pasach. Oczywiście wyprzedzanie w pobliżu „zebry” jest zabronione. Nie wolno omijać pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem, aby przepuścić pieszego. Również na pieszych spoczywają szczególne obowiązki. Nie wolno wtargnąć na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd!

js/in Policja Elbląg

Zobacz również: