Niemal 700 km z Gliwic do Świnoujścia przepłyną żeglarze ze Śląskiego Yacht Clubu. Start tego nietypowego rejsu po Odrzańskiej Drodze Rzecznej – jednym z najdłuższych w kraju szlaków rzecznych – zaplanowano na 18 czerwca. Ma on m.in. promować żeglugę śródlądową.

– Chcemy pokazać poprzez ten rejs, że rzeki są nadal drogami – wyjaśniają cel wyprawy jej uczestnicy.

Podróżnik i kapitan Jacek Załuski przypomniał, że trasa rejsu o długości 687 km biegnie od Kanału Gliwickiego do Morza Bałtyckiego przez tzw. Odrzańską Drogę Rzeczną, która niegdyś stanowiła ważny szlak handlowy i transportowy. – Teraz Odra nie jest już tak dobrze wykorzystywana, co wynika z kilku dziesięcioleci zaniedbań – powiedział PAP Załuski.

Dlatego Śląski Yacht Club poprzez swoją wyprawę chce m.in. promować żeglugę śródlądową jako środek transportu, czy komunikacji. – Transport rzeczny jest nawet kilkadziesiąt razy tańszy niż drogowy czy kolejowy, ale praktycznie w ogóle nie jest wykorzystywany. Przykładowo na barkę wejdzie nawet 20 kontenerów, więc ile samochodów musiałoby z takim ładunkiem pojechać, ile paliwa się zużyje – wskazał Załuski.

źródło: http://kurier.pap.pl/

Zobacz również: