– To dzień, w którym rozpoczyna się kolejny etap wzmocnienia bezpieczeństwa Europy i Polski – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości rozpoczęcia budowy amerykańskiej instalacji obrony przeciwrakietowej na terenie polskiej bazy w Redzikowie.

System obrony przeciwrakietowej wzmocni także bezpieczeństwo Polski, bo będzie stałym elementem infrastruktury NATO w naszym kraju – powiedział Andrzej Duda. Jak dodał, długo czekaliśmy, aby NATO weszło do Polski, i właśnie dzisiaj się to dzieje.

Przemawiając podczas uroczystości z okazji inauguracji budowy amerykańskiej instalacji obrony przeciwrakietowej w Redzikowie, prezydent Duda podkreślił, że to ważny dzień. – To dzień, w którym rozpoczyna się kolejny etap wzmocnienia bezpieczeństwa Europy, a więc także i wolnego świata, w tym Polski – powiedział prezydent. Zaznaczył, że instalacja wzmocni bezpieczeństwo także naszego kraju. – Choć ten system obrony antyrakietowej, który będzie tutaj w bazie w Redzikowie zainstalowany, system armii Stanów Zjednoczonych, będzie bronił przed rakietami lecącymi dalej na zachód Europy i taki jest jego główny cel, to jednak będzie on rozmieszczony w Polsce, będzie on rozmieszczony w naszym kraju, będzie elementem infrastruktury armii amerykańskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego – uzasadnił prezydent. – Będzie to infrastruktura stała – podkreślił.

Zauważył, że choć Polska weszła do NATO przed laty, to „długo czekaliśmy, aby w sensie stałym, stabilnym także i Sojusz wszedł do Polski, właśnie dzisiaj to się dzieje”. To nie będą pociski, które wymierzone będą w kogokolwiek; one będą ukierunkowane na bezpieczeństwo – zaznaczył prezydent Duda. – Będą ukierunkowane na bezpieczeństwo. To jest ich zasadniczy cel i to jest zasadniczy cel tej inwestycji. One mają chronić niebo nad Europą przed jakimkolwiek atakiem rakietowymi – powiedział Andrzej Duda. Prezydent podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do rozpoczęcia tej inwestycji, m.in. szefowi MSZ Witoldowi Waszczykowskiemu, który w latach 2005-2008 był wiceministrem spraw zagranicznych i jednocześnie pełnił funkcję głównego negocjatora ws. budowy w Polsce elementów systemu antyrakietowego. – Była to idea, w którą bardzo wierzył i mocno wspierał, jako element budowania bezpieczeństwa także i Polski, prezydent Lech Kaczyński – dodał prezydent.

– Dzisiaj, praktycznie w przededniu szczytu NATO w Warszawie, z którego my Polacy jesteśmy bardzo dumni, rusza ta inwestycja, aby właśnie wzmocnić także i bezpieczeństwo Polski, aby pokazać nasze silne zespolenie w ramach NATO – dodał.
Jak podkreślił, w sensie ekonomicznym najbardziej na tej inwestycji skorzystają mieszkańcy Redzikowa, ale w sensie bezpieczeństwa skorzystają na tym wszyscy Polacy.
 Prezydent złożył życzenia społeczności lokalnej oraz żołnierzom i oficerom, którzy będą pracować w bazie w Redzikowie. Wyraził nadzieję, że ta instalacja powstanie jak najszybciej. – Aby strzegła naszego nieba i aby nigdy nie musiała zostać użyta w celach innych niż ćwiczebne – powiedział prezydent.
źródło: Kancelaria Prezydenta RP/ fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP

Zobacz również: