Jak co roku w czasie Nocy Muzeów, placówki muzealne w całym kraju prezentują swe najnowsze nabytki oraz szykują wiele atrakcji dla zwiedzających. Tegoroczne nocne spotkania, 14 maja zapowiadają masę niespodzianek.

W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie imprezy ruszają o godzinie 18.00 i to wielotorowo. Na dorosłych czeka wernisaż malarstwa Jadwigi Orczyk-Miziołek, a na najmłodszych zajęcia plastyczne, a w nich ulubione przez maluchów kolorowanki i wycinanki. W tym samym czasie zacznie się też Fotobudka, czyli możliwość zrobienia zdjęcia w historycznym mundurze. To jedna z największych atrakcji, szczególnie dla młodzieży. Tuż obok Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18 Pułku Piechoty oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich będą prezentować umundurowania historyczne. A w gablotach można będzie  zobaczyć stary Sochaczew – dokumenty, druki, pokwitowania, pisma urzędowe, którymi posługiwano się w mieście w czasie okupacji i przed II wojną światową.  Na  pewno atrakcją będzie możliwość zobaczenia zrewitalizowanego karabinu p-panc. wz.35 „Ur”. Swoją premierę będzie mieć też Rocznik Sochaczewski zaprezentowany na Spotkaniu Inauguracyjnym Sochaczewskiego Towarzystwa Naukowego. Kulminacją Nocy będzie pokaz sztucznych ogni na Wzgórzu Zamkowym, z historią Sochaczewa w tle.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie również zaprasza w swe progi w czasie muzealnej nocy. To będzie szczególna okazja zwiedzania placówki po zmroku. Jednocześnie 14 maja zainauguruje działalność nowa filia Stacji Muzeum Historii Kolejnictwa, która oficjalnie powstała w miejsce sochaczewskiego oddziału Muzeum Historii Kolejnictwa w Warszawie. Inauguracji towarzyszyć będzie wiele niespodzianek.

Z kolei Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie zapowiada cały pakiet niespodzianek na wzgórzu zamkowym. Po północy będzie nawet straszył duch, gdyż impreza Nocy Muzeów zapowiadana jest od godziny 20.00 do 1.00 dnia następnego. Pokazane będą nowe ekspozycje wzbogacone o odkrycia archeologiczne ze Wzgórza Zamkowego oraz trochę broni. Będzie też niespodzianka dla pasjonatów historii. Jaka? Poznają ją ci, którzy odwiedzą muzeum w Wyszogrodzie.

W Nocy Muzeów w tym roku nie uczestniczy Muzeum Św. Maksymiliana Kolebego prowadzonym przez zakon ojców franciszkanów w Niepokalanowie. Zaprasza jednak do zwiedzania swej placówki w dni i godziny otwarcia. Poza historią i zwiedzeniem miejsca, gdzie przebywał założyciel klasztoru, można zobaczyć wystawę muzealną poświęconą strażakom-zakonnikom z OSP w Niepokalanowie, papamobile oraz szopkę Tysiąclecia Państwa Polskiego.

W Noc Muzeów włączają się także Muzeum Dom Urodzin Fryderyka Chopina z Żelazowej Woli, jak również Muzeum w Granicy Kampinos.

BN
Fot. Bogumiła Nowak

Zobacz również: