W niedzielę, 8 maja odbyły się powiatowe obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą koncelebrowaną w parafii p.w. św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej. Przewodniczył jej ks. infułat Jan Sikorski.

Po jej zakończeniu uczestnicy przemaszerowali do Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Przemarszowi towarzyszyła muzyka w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej im. Feliksa Dzierżanowskiego pod batutą kapelmistrza tamburmajora Ryszarda Klechy.

Po dotarciu do muzeum w Stawisku, wszystkich zebranych przywitał dyrektor placówki, Mariusz Olbromski. W swoim przemówieniu podkreślił istotę chrztu Polski oraz jego znaczenie dla kultury oraz historii.

Następnie głos zabrał Starosta Grodziski – Marek Wieżbicki, który podziękował wszystkim za udział w jubileuszowej Mszy świętej oraz wspólny marsz, życzył udanego dnia, pełnego atrakcji i spędzonego w miłym i rodzinnym gronie.

W stawiskim parku odbył się piknik staropolski, warsztaty „Polska Piastów, pokaz rycerzy na koniach. Do dyspozycji uczestników były m.in. stoiska rękodzielnicze oraz atrakcje kulinarne.

O godzinie 15.00 w muzeum, wszyscy zainteresowani mogli wysłuchać koncertu staropolskich pieśni religijnych i patriotycznych w wykonaniu Chóru „Lacrimosa”.

Po nim nastąpiła uroczysta sesja Rady Powiatu, połączona z sesją naukową. Podczas niej można było wysłuchać dwóch prelekcji znakomitych badaczy okresu średniowiecza: prof. Przemysława Urbańczyka oraz amerykańskiego historyka, prof. Philipa Steela.

Świętowanie wyjątkowego Jubileuszu zakończył wieczorny koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” w kościele p.w. św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej, zwieńczony wspólnym odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.

Zachęcamy do obejrzenia fotoreportażu z Powiatowych Obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, który znajduje się na stronie powiatu grodziskiego: www.powiat-grodziski.pl

Starostwo Powiatu Grodziskiego

 

 

Zobacz również: