Już dziś o 21:00 czasu środkowoeuropejskiego rozpocznie się finał 61. Konkursu Piosenki Eurowizji. Zmagania artystów z 26 państw, w tym reprezentującego Polskę Michała Szpaka, możemy śledzić m.in. w TVP1 i w Internecie.

Czwartkowy półfinał Eurowizji na antenie TVP1 (bez danych dla TVP Polonia) śledziło średnio 3,6 mln. widzów (o 150 tys. więcej niż przed rokiem), co dało stacji 27,47% udziału w rynku. W tzw. grupach komercyjnych (widzowie w wieku 16-49 oraz 16-59) liczby te wyniosły odpowiednio 1,4 mln. i 25,93% oraz 2,2 mln. i 27,19%. Eurowizja była ponownie najchętniej oglądanym programem w tym czasie. Największą publiczność powinien zgromadzić jednak nadchodzący finał Eurowizji, który przed rokiem oglądało średnio 4,75 mln. widzów w Polsce (sam występ Moniki Kuszyńskiej 6,1 mln.).

Finał Eurowizji rozpocznie się punktualnie o 21:00 – na żywo m.in. w TVP1 lub TVP Polonia, gdzie komentatorem będzie tradycyjnie Artur Orzech. Wcześniej, na 20:25 zapraszamy do telewizyjnej Jedynki na trzeci odcinek programu Gwiazdy Eurowizji, który rozgrzeje nas przed eurowizyjnymi emocjami.

Transmisja online i za granicą

Zmagania eurowizyjnych artystów można śledzić w Internecie, m.in. na stronach TVP (tutaj). Transmisje zapewnią również (bez zapowiedzi komentatorów) oficjalna strona Eurowizji (tutaj) i oficjalny kanał YouTube (tutaj). Szwedzki komentarz zapewni telewizja SVT (tutaj). Polacy mieszkający za granicą obejrzą konkurs na antenie TVP Polonia lub w telewizjach lokalnych (m.in. brytyjskiej BBC One czy irlandzkiej RTÉ One – o 20:00 czasu lokalnego) – warto sprawdzić wcześniej ich program.

Mamy dobrą wiadomość dla Polonii amerykańskiej – po raz pierwszy w historii finał Eurowizji będzie transmitowany na żywo w USA za pośrednictwem telewizji Logo oraz jej kanału internetowego. Rozpoczęcie transmisji o godzinie 15:00 czasu wschodniego (EST) – upewnijcie się, czy nie mieszkacie w innej strefie czasowej. Finał Konkursu Piosenki Eurowizji dotrze także do mieszkańców Chin, Nowej Zelandii, Kazachstanu, KosowaPortugalii oraz oczywiście wszystkich 42 państw biorących udział w tegorocznym konkursie.

Kto na scenie?

Finał konkursu, podobnie jak oba półfinały, prowadzą Måns Zelmerlöw, ubiegłoroczny zwycięzca, oraz Petra Mede, prowadząca m.in. eurowizyjne koncerty w 2013. Dziś wieczorem zobaczymy zmagania artystów z 26 państw – 20 z nich wywalczyło awans w półfinałach, 6 miało automatycznie zapewnione miejsce w finale. Oto oni w kolejności pojawiania się na scenie:

1. Belgia: Laura Tesoro What’s The Pressure
2. Czechy: Gabriela Gunčíková I Stand
3. Holandia: Douwe Bob Slow Down
4. Azerbejdżan: Samra Miracle
5. Węgry: Freddie Pioneer
6. Włochy: Francesca Michielin No Degree Of Separation
7. Izrael: Hovi Star Made Of Stars
8. Bułgaria: Poli Genova If Love Was A Crime
9. Szwecja: Frans If I Were Sorry
10. Niemcy: Jamie-Lee Ghost
11. Francja: Amir J’ai cherché
12. Polska: Michał Szpak Color Of Your Life
13. Australia: Dami Im Sound Of Silence
14. Cypr: Minus One Alter Ego
15. Serbia: Sanja Vučić ZAA Goodbye (Shelter)
16. Litwa: Donny Montell I’ve Been Waiting for This Night
17. Chorwacja: Nina Kraljić Lighthouse
18. Rosja: Sergey Lazarev You Are The Only One
19. Hiszpania: Barei Say Yay!
20. Łotwa: Justs Heartbeat
21. Ukraina: Jamala 1944
22. Malta: Ira Losco Walk On Water
23. Gruzja: Nika Kocharov and Young Georgian Lolitaz Midnight Gold
24. Austria: ZOË Loin d’ici
25. Wielka Brytania: Joe and Jake You’re Not Alone
26. Armenia: Iveta Mukuchyan LoveWave

ZOBACZ

 

Zobacz również: